Levandulová koupel a pleťová maska

Využití levandule v domácí kosmetice sahá do dávných antických časů. Už staří Římané milovali její vůni a často si touto rostlinou obohacovali koupel – dokonce název levandule vychází z latinského slova lavare, které znamená umývat. Výrobu různých levandulových přípravků, které nám pomohou při péči o pleť a navíc příjemně uvolní, si můžeme vyzkoušet i dnes. Stačí si jen sehnat sušený květ a mít na to trochu času a nálady.

Po vzoru antiky si můžeme nasypat sušenou levanduli do koupele a nebo si připravit šumivé kuličky, které budou mít ve vaně ještě výraznější efekt. Působí antibakteriálně, jejich vůně uklidňuje, obohacuje kůži o vitamíny A i E a také ji příjemně osvěžuje. Do misky si nasypeme dva díly jedlé sody, díl kyseliny citronové (díky ní budeme mít kuličky do koupele hezky šumivé), sušenou a velmi jemně rozdrcenou levanduli. Všechno pečlivě promícháme a pak přiléváme slunečnícový olej (nejlepší je panenský, ale obyčejný stačí také a je cenově výrazně dostupnější) tak, aby nám vzniklo těstíčko, ze kterého se dá jednoduše rukou vymodelovat kuličky do koupele – pokud s hmotou nelze pracovat, tak podle potřeby buď dosypeme sodu a nebo přidáme olej. Před použitím by ještě měly vyschnout, což trvá minimálně několik hodin a nejlepší je prostě je nechat do druhého dne. Levandulové kuličky do koupele můžou být i zajímavou inspirací na dárek.

Pro citlivou pleť je velmi vhodná levandulová pleťová maska. Hydratuje, vyhlazuje, vyživuje a také zesvětluje. Navíc má antibakteriální účinky a urychluje léčbu podrážděné kůže. Recept vypadá takto: Sušenou a rozdrobenou levanduli si dáme do misky a zalijeme ji vařícím plnotučným mlékem smíchaným s vodou v poměru jedna ku jedné tak, abychom bylinu měli po nasáknutí kompletně ponořenou. Necháme vychladnout a v mezičase si rozmixujeme nebo umeleme rýži na co nejjemnější prášek. Ten postupně přisypáváme k vychladlému levandulovému nálevu a všechno dokonale promícháme. Kašičku naneseme na kůži na obličeji, lehneme si a necháme patnáct minut účinkovat. Po uplynutí této doby vše pořádně opláchneme vlažnou vodou a obličej ošetříme oblíbeným krémem.

1 komentář u „Levandulová koupel a pleťová maska“

  1. a poměry ?

Komentáře nejsou povoleny.