Magnólie, léčivý stromek

Kvetoucí stromek magnólieMagnólie patří k nejzajímavějším stromkům (často roste i jako keř), které krášlí jarní zahrady v naší zemi. Jejich velké květy vyrůstající z ještě holých větviček, jsou opravdu nádherné. Ale magnólie není jen ozdoba parků, zahrad či sadů. Jedná se i o tradiční léčivo využívané v klasické čínské medicíně.

Již před tisíci lety si mudrci a lékaři na Dálném východě všimli, že kůra magnolie má velmi zajímavé léčivé účinky. Jejich názor začala potvrzovat i moderní věda. Například v Japonsku se zjistilo, že tento stromek obsahuje několik velmi silných antioxidantů, které mohou mít všestranné využití. Nejčastěji se zmiňuje honokiol a magnolol, které vzbudily pozornost i zubních lékařů – žvýkačky obohacené o výtažky z magnólie, mají velmi dobré antibakteriální účinky, které mimo jiné pomáhají redukovat nepříjemný zápach z úst a samozřejmě působí jako prevence proti vzniku zubního kazu.

Účinky různých látek obsažených v kůře tohoto nádherného stromku by měly být nejen podle tradiční medicíny, ale i podle vědců, opravdu imponující. Uvádí se, že působí lehce anesteticky, hodí se jako uklidňující lék při různých křečích trávicí soustavy a menstruačních bolestech. Urychluje metabolismus, zlepšuje trávení a pomáhá při nechutenství. Také by měly zmírňovat bolesti a nepříjemné stavy spojené s menopauzou. Působí protizánětlivě, doporučuje se při různých alergiích.

Podle odborníků by magnólie měla mít také velký vliv na naši psychiku. Působení některých látek z kůry tohoto stromku se srovnává dokonce s diazepamem, dokonce se občas uvádí, že jsou několikanásobně silnější a souběžně nevyvolávají závislost. Zkoumá se také přímé účinky na lidský mozek, existují jisté náznaky, že magnolol a honokiol by mohly odehrát v budoucnu významnou roli při léčbě Alzheimerovy nemoci. Také by měly zlepšovat paměť a působit proti různým psychickým problémům vyvolávaným stresem.

Kromě kůry se v Asii tradičně dělal čaj i z květů těchto krásných stromků a keřů – připisovaly se mu uklidňující účinky, podával se při různých migrénách, nespavosti a doporučoval se pro obecné posílení imunity.