Pampelišková mast

Mladé pampelišky vykvetlé v dubnu před natrháním na výrobu pampeliškové masti

Pampeliška je rostlina, kterou bylinkářství využívá již od pradávných let. Nejčastěji se používají různé odvary, v českých domácnostech je velmi oblíben sirup či med*. Ale tuto krásnou žlutou květinku nemusíme využívat jen vnitřně. Dá se z ní vyrobit i účinná pampelišková mast. Používá se na bolesti svalů, záněty kloubů a suchou a popraskanou kůži.

Nejdříve si musíme připravit pampeliškový olejíček. Nasbíráme přibližně dvě hrsti květů (nezapomínejme vybrat si nějaké hezké, bezprašné místo, které je trochu dál od neblahých vlivů civilizace), které na noc rozložíme na dobře savý papír, abychom je zbavili veškeré povrchové vlhkosti. Kvítky napěchujeme do vyvařené sklenice a zalijeme potřebným množstvím oleje (můžeme si vybrat podle toho, co zrovna máme po ruce – vhodný je jak olivový, tak i obyčejný slunečnicový), zavíčkujeme a odložíme na nějaké slunečnější místo. Tam ji necháme pět až šest týdnů a každý den jemně protřepeme. Pak stačí olej přecedit, kvítky přes gázu vymačkat a máme základní surovinu na výrobu pampeliškové masti hotovou. Proces lze s určitou ztrátou kvality výrazně urychlit. Sklenici dáme do vodní lázně a na velmi malém ohni ji ohříváme minimálně šest hodin – nic se nestane, když ji necháme louhovat celý den. Poté vychladlý olej přecedíme přes gázu, vymačkáme květy a počkáme do druhého dne, kdy se nám případné zbytky kvítků či pylu usadí na dně sklenice. Čirou tekutinu přelijeme do sterilní sklenice či lahvičky a máme hotovo.

S připraveným olejem (budeme potřebovat sto mililitrů)  můžeme začít vyrábět pampeliškovou mast. Nachystáme si vodní lázeň neboli do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme další nádobu (je dobré pod ní dát nějakou utěrku). Tu naplníme olejem, přidáme patnáct gramů včelího vosku a čekáme, až se nám rozpustí. Směs průběžně promícháváme špejlí a když je dokonale spojená, rozlijeme ji do připravené vyvařené mističky (ideální je po nějakém jiném krámu či masti) a uskladníme. Lze ji používat hned po vychladnutí.

tip: pokud máte víc květů, nezapomeňte si připravit ještě med, sirup a čajík – recepty jsou tady https://www.prostezdravi.cz/domaci-pampeliskovy-med-sirup-caj/