Pět květin pro vaši pokožku

Květinové nálevy, odvary a výtažky se v kosmetice používají již několik tisíc let. Známou propagátorkou jejich blahodárného vlivu byla například antická kráska Kleopatra. I v dnešní době jsou nedílnou součástí různých parfémů, ale hlavně se jejich účinky využívají při péči o pleť. Podívejme na pětici zajímavých květinek, které prospívají naší pokožce.

Heřmánek – nenápadná květina jejíž skvělé zdravotní a kosmetické účinky trumfne jen máloco. Prospívá suché a citlivé kůži, je ceněna pro své silné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Navíc pomáhá při mnoha druzích alergie a používá se na podrážděnou a nebo opruzenou pokožku.

Měsíček – další bylinka či spíše drobná květinka, která je nejen výtečným pomocníkem v kosmetice, ale také tradičním léčivým přípravkem využívaným již tisíce let. Má velmi silné regenerační vlastnosti, které se ideálně využijí v situaci, kdy nás trápí velmi suchá nebo dokonce popraskaná kůže (na paty jsou masti s měsíčkem výtečné). Měsíček také pomáhá s regenerací pokožky, což se hodí obzvlášť v létě po nějaké nadměrných opalovacích orgiích. Působí antibakteriálně a protizánětlivě.

Jasmín – nádherně voní a proto je součástí mnoha parfémů, ale kromě toho pomáhá i při péči o pleť. Vůni lze využít i v aromaterapii, pomáhá odstranit stres – pozor, ten negativně ovlivňuje celý náš organismus (čili i kůži), takže aromaterapii lze označit za sympatický doplněk k normální kosmetické péči.  Ale to není všechno. Jasmínové výtažky obsažené v různých krémech uklidňují podrážděnou a nebo přesušenou kůži. Také pomáhají při vyhlazování vrásek.

Levandule – tato tisíce let, medicínsky a kosmeticky využívaná květina, je trošku podobný případ jako výše uvedený jasmín. Její vůně uklidňuje a přináší nám lepší myšlenky, což můžeme využít nejen při koupelích, ale také například ve skříních se šatstvem. Je vhodná při péči o alergickou pokožku, velmi úspěšná je i při boji s akné. Přípravky s levandulovými výtažky urychlují regeneraci spálené kůže.

Růže – jedna z nejoblíbenějších květin, jak vzhledem tak i vůní, má samozřejmě i využití v kosmetice. Výtažky z různých druhů růží obohacují parfémy a také jsou součástí krémů, mastiček i olejíčků. Zlepšují prokrvení pokožky, vyhlazují ji a zesvětlují. Také zesilují hydratační vlastnosti různých přípravků a pomáhají lépe vyživovat suchou i zralou pleť.