Jak vyrobit domácí parfémy

Parfémů je v dnešní době v obchodech nepřeberné množství. Ty nejkvalitnější jsou převážně i hodně drahé. Ty levné mají sice někdy docela hezkou vůni, ale dokonalá zdravotní nezávadnost je v jejich případě mírně diskutabilní. Vždy ale máme ještě možnost vyrobit si nějaké domácí parfémy, které nás vyjdou o něco levněji než ty nejlepší značky a navíc budeme přesně znát jejich složení. Podívejme se na obecný nejjednodušší postup využívající esenciální oleje neboli silice, který můžeme nejrůznějšími způsoby obměňovat.

1. na začátku si vybereme silici či silice dle obliby. Asi nejjednodušší parfém, který si můžeme v domácích podmínkách vyrobit nám vznikne z růžového esenciálního oleje – výsledkem je příjemná lehká květinová vůně. Ale samozřejmě vůně můžeme různě míchat a spojovat a vytvářet dvoudruhové nebo i vícedruhové směsi podle našeho vlastního vkusu. Ale jak už bylo řečeno, pro první pokus  je nejjednodušší a nejrozumnější vyzkoušet jednu a pak podle výsledku kombinovat další. Silice by měla stanovit dvacet procent objemu budoucího parfému (obecný rozptyl se uvádí mezi patnácti až třiceti), čili pokud si chceme naplnit stomililitrovou lahvičku, budeme potřebovat dvacet mililitrů éterického oleje.

2. následně budeme potřebovat rozpouštědlo. Silice se rozpouští v oleji nebo v lihu. Při výrobě parfémů je možné použít obě látky nebo jejich směs, ale potravinářský líh (co nejčistší, nechceme, aby naše parfémy voněly jako brambory) je obvyklejší. Pokud bychom chtěli použít olej, vybíráme nějaký velmi kvalitní rostlinný – musí být samozřejmě bez jakéhokoliv zápachu, takže panenský olivový se rozhodně nehodí.

3. líh se silicí přelijeme do skleněné nádoby, uzavřeme jemně protřepeme a odložíme do spíže na čtrnáct dní.

4. po uplynutí této doby přelijeme skoro hotový parfém do mrazícího sáčku a dáme na mrazák a necháme zmrznout na půl druhého dne.

5. na konec parfém už jen vyndáme, necháme pomalu rozmrznout v pokojové teplotě a přelijeme ho do rozprašovače nebo ozdobné lahvičky. Pokud se nám zakalil, nic se nestalo, stačí ho jen při přelévání přefiltrovat.

Hodně štěstí a dobrou ruku při výběru té nejkrásnější přírodní vůně. Takovým domácím parfémem můžete potěšit nejen sebe, ale je to také velmi hezký dárek.  A níže v diskusi se můžete pochlubit svými skvělými nápady na vlastní vonné směsi a inspirovat další čtenáře.

1 komentář u „Jak vyrobit domácí parfémy“

  1. Děkuji za článek, zdá se to opravdu jednoduché. Já si chci vyrobit parfém s kombinací levandule a jasmínu, myslím, že se k sobě tyto dvě vůně krásně hodí.

Komentáře nejsou povoleny.