Rajčatová pleťová maska

Mezi nejnovější trendy v kosmetice patří čím dál tím častější využívání různých plodů při domácí péči o pleť. Dlouhou dobu většina lidí preferovala komerční přípravky, které kromě chemie obsahovaly i nějaké přírodní výtažky, dnes čím dál tím častěji můžeme objevit návody a recepty na přímé využití ovoce nebo zeleniny. Například obyčejné rajče, které obvykle baštíme jen tak nebo ho dáváme do různých salátů, můžeme také použít při každodenním zkrášlování.

V obyčejném rajčátku se toho z kosmetického hlediska ukrývá překvapivě hodně. Díky vysokému obsahu vitamínu C je naše kůže lépe prokrvená i vyživená a cévky v ní jsou výrazně silnější. Vitamíny A a E pro změnu zpomalují stárnutí a omezují vznik vrásek. Rajče je také dobrým zdrojem draslíku, který reguluje množství vody v pokožce – využívají to i kosmetické firmy, které výtažky z tohoto ovoce (z botanického hlediska rajče, navzdory obecnému přesvědčení, opravdu není zelenina) při výrobě přípravků proti celulitidě. Najdeme v něm i kyselinu citronovou a jablečnou, které pomáhají stahovat póry a navíc pleť vyhlazují, očišťují a zesvětlují. Podle nejnovějších výzkumů obsahují i látky, které neutralizují škodlivé účinky ultrafialového záření na pokožku.

Nejjednodušeji rajče při péči o pleť použijeme tak, že plod nakrájíme na plátky, kterými ráno a večer otřeme obličej a dekolt. Mnoha lidem to pomáhá při problémech s akné navíc díky tomu budeme mít kůži krásně očištěnou a omlazenou. Také si můžeme připravit několik pleťových masek. K nejjednodušší, která má vyhlazující účinky, nám zase stačí jen rajče. To ale místo krájení musíme co nejpečlivěji rozmačkat a vzniklou kašičku naneseme na pokožku. Po dvaceti minutách opláchneme teplou vodou (každou rajčatovou masku oplachujeme teplou vodou). Pokud chceme zvýraznit omlazující efekt a pleť také očistit, ke dvěma nakrájeným rajčatům přidáme dvě lžíce otrub a všechno do hladka rozmixujeme. Na obličej nanášíme krouživými pohyby a necháme působit také dvacet minut. Na stažení pórů můžeme přidat také ovesné vločky a nebo bramborový škrob. A pokud chceme, aby pleťová maska měla silnější antibakteriální účinky, tak rozmačkané rajče smícháme s kvalitním bílým jogurtem – tuto masku necháváme působit jen deset minut.