Školní batoh či aktovka pro prvňáčka

Většina lidí odkládá nákup školního batohu nebo aktovky pro prvňáčka na konec prázdnin, kdy obchody nabízí velmi široký výběr a také se vzájemně snaží trumfnout slevami a různými akcemi. Jenže akce a oblíbené barevné obrázky z módních pohádek nejsou u první školní tašky to nejdůležitější (bohužel u toho druhého má dítě jiný názor, proto by nemělo asistovat při nákupu), řídit bychom se měli trochu jinými záležitostmi.

1. prvňáček by neměl na zádech nosit více než deset procent své váhy. To musíme při nákupu zohlednit. Aktovky s různými nadstandardními přihrádkami či speciálními zpevněnými pouzdry na tablety a laptopy mohou vypadat zajímavě, ale ve skutečnosti většinou nejsou vhodné. Musíme totiž zohlednit i fakt, že taška se nenosí prázdná. Takže zjednodušeně se dá říci, čím lehčí tím lepší – abychom měli do budoucna rezervu.

2. odmítnout bychom měli aktovky a batohy, které nemají zpevněnou a ergonomicky tvarovanou zadní stěnu. Z tohoto hlediska se obecně považuje za lepší aktovky, ale dnes se dá už i mezi batohy sehnat výrobek vhodný pro prvňáčky. Díky tomu, spolu s hlídáním maximální váhy naložené tašky, omezíme rizika vzniku různých více či méně závažných problémů se zády.

3. velikost tašky by měla být přizpůsobena velikosti dítěte. Nekupujme mu něco do zásoby, co pořádně využije až ve třetí třídě, aktovka by se mu měla dobře nosit hned od začátku. A pro změnu u příliš malé tašky bychom stejně museli řešit další zavazadlo, se kterým by dítě muselo chodit do školy – pro jeho záda je nejzdravější, když má pokud možno vše potřebné na nich. Šířka by neměla omezovat pohyb rukou dítěte.

4. dobrá aktovka či batoh pro prvňáčka by měl mít přesně nastavitelné popruhy (na stejnou délku) a také by měly být něčím vypolstrované, aby si dítě zbytečně neodíralo ramena. Šířka popruhů by neměla být menší než tři centimetry.

5. u barev vybírejme spíše zářivější, které jsou lépe vidět při špatné viditelnosti. Nezapomínejme na to, že v zimě je tma i ráno a také začíná mnohem dříve, navíc na silnici či okraji chodníku může být hůře vidět i za deště či mlhy. Reflexní prvky rozhodně neškodí. Co se týká různých obrázků z pohádek, her a televizních seriálů či filmů, nezapomínejme, že dětské zájmy se dost rychle mění. Lepší je něco neutrálního případně jen nějaká mírně abstraktní barevná kombinace.

6. materiál by měl být voděodolný a dobře omyvatelný, děti zvládnou zašpinit cokoliv v doslovně bleskovém tempu.

Důležitý není jen správný výběr batohu nebo aktovky, musíme také pečlivě dbát na to, aby se prvňáček naučil tašku správně nosit. Váhu by měl rozkládat rovnoměrně – od největších respektive nejtěžších předmětů nejblíže zpevněné zadní stěně a tím pádem i zádům až k nejmenším. Rozhodně hlídáme, aby ji nosil na obou ramenech (děti mají tendenci ji za sebou tahat nebo mít frajersky přehozenou jen přes jedno). Taška by se neměla opírat o zadek ani vyčnívat nad ramena (kromě popruhů to samozřejmě ovlivňuje i výběr správné velikosti). Mezi zády a aktovkou by mělo být trochu vůle, ale zase nesmíme přehánět, příliš volné popruhy mohou vyvolat skoliózu.