Přeslička rolní, občas též pro místo růstu lidově nazývaná polní, patří mezi známé léčivé byliny. Lidstvo její blahodárné účinky zná minimálně od antických dob, čili doprovází lékaře a šamany již více jak dvě tisíciletí. Využívá ji i farmaceutický průmysl, který z ní získává mnoho prospěšných látek. Lidová moudra jí kromě mnoha jiného přisuzují i roli dobrého bojovníka s revmatickými problémy. Pro tyto potřeby si z ní můžeme vyrobit jak léčivý čaj, tak i možná ještě o něco prospěšnější koupel.
Čaj si uvaříme doma velmi snadno. Potřebujeme osm čajových lžiček drogy na jeden litr tekutiny. Přesličku zalijeme horkou vodou (tradičně se doporučovala vždy dešťovka a nebo obecně stačí měkčí voda) a odstavíme nádobu přikrytou pokličkou na půl hodinku. Po uplynutí této doby tekutinu přecedíme a dále ji po skleničkách, přibližně „dvoudeckových,“ pijeme třikrát denně. Léčba by měla trvat zhruba šest týdnů, ale již po uplynutí poloviny této doby bychom měli zpozorovat výrazné zlepšení našeho zdravotního stavu. Čaj z přesličky je užitečné léčivo, které působí nejen na revma, ale se doporučuje i při problémech s ledvinami, močovým měchýřem a někteří léčitelé ho zkouší i na kašel a to i u malých dětí – ale tady určitě bychom měli vše konzultovat ještě s odborníkem.
Na revma se obecně v lidovém léčitelství doporučuje kombinovanou vnitřní a vnější léčbu. Efekt je poté výrazně silnější. Nejlepší účinky má v takovém případě čistá přesličková koupel. Na tu budeme ale potřebovat docela velké množství byliny, proto je lepší se předzásobit v sezóně a nasušit si. Sto gramů léčiva zalijeme jedním litrem studené vody, uvedeme do varu, pět minut povaříme, odstavíme a necháme hodinu louhovat. Po uplynutí této doby nálev přelijeme do teplé vany, kde pak přinejmenším patnáct minut relaxujeme. Koupat se s přesličkou bychom měli po celou dobu, co pijeme léčivý čaj. Protože ale mohou být problémy s přísunem dostatečného množství léčivky, tak v nouzi stačí antirevmatické „čvachtání“ dvakrát až třikrát týdně.
Pozor. Přeslička rolní nám určitě může velmi dobře pomoci. Jak už bylo zmíněno výše, výtažky z této byliny obsahují i různé léky. Ale při dlouhodobém užívání je vždy dobré nejdříve vše konzultovat s naším lékařem (to platí konec konců u každé bylinné samoléčby). Zvláště v případě konzumace různých přesličkových čajů je nutno doplňovat Thiamin neboli vitamín B1.