Tinktura, sirup a čaj z prvosenky

Kvetoucí prvosenka čili petrklíč na jaře

Prvosenka neboli petrklíč je jednou z prvních léčivých bylinek, které se na jaře objevují v naší přírodě. Jejich účinků si naši předkové všimli před mnoha sty lety a díky tomu také vzniklo mnoho různých přípravků, které si i dnes lze celkem snadno vyrobit a poté využívat v domácí lékárničce. Podívejme se na recepty, díky nimž si můžeme doma vyrobit tinkturu a také prvosenkový sirup i čaj.

Při přípravě tinktury budeme potřebovat líh a čerstvě nasbíranou drogu. Tu pořádně omyjeme, necháme oschnout nebo ji osušíme a ještě ji nasekáme a nařežeme na malé kousky. Někdy se doporučuje i drcení, ale není to vyloženě nutné. Připravenou prvosenku dáme do vybrané nádoby a zalijeme lihem rozředěným na čtyřicet procent v objemovém poměru přibližně pět ku jedné ve prospěch lihu. Vše necháme louhovat dva týdny, jednou denně nádobu s připravovanou tinkturou z prvosenky proklepeme. Po uplynutí potřebné doby stačí už jen vše přecedit, přelít do tmavých lahviček, zavíčkovat a uskladnit. Podáváme při problémech s horními i dolními cestami dýchacími v množství deset až dvacet kapek dvakrát kapek denně, které si vždy rozředíme ve sklenici vody nebo nějakého vychladlého čaje. Tinktura z prvosenky se také doporučuje na uklidnění. Protože obsahuje alkohol, není vhodná pro děti a raději by se jí měly vyhnout i těhotné a kojící matky.

Z prvosenky se také připravuje léčivý čaj. Doporučuje se ho při stejných potížích, jako tinkturu, čili při různých nachlazeních, rýmě a také na uklidnění. Lidová medicína ho navíc doporučuje při dně, močových kamenech a na nespavost. Příprava je, jak to už u bylinkových čajů bývá, naprosto banální. Musíme mít jen nasušenou drogu (v sezóně si ji můžeme nasušit sami – jen teplota sušení nesmí překročit třicet pět stupňů – a nebo ji lze také celoročně snadno pořídit v obchodech zaměřených na prodej léčivých bylinek). Lžičku sušené prvosenky zalijeme šálkem vody, necháme deset až patnáct minut louhovat, přecedíme a vypijeme. Pijeme jednu až dvě sklenky denně.

No a nakonec je tu ještě recept na sirup, který si připravíme  z prvosenky, k níž přidáme trošku pampelišky. V čistém místě nasbíráme dvacet květů jedné byliny a třicet druhé. Přineseme domů a rozložíme je na papír, abychom se zbavili hmyzu – už při sběru bychom se měli snažit, abychom si do bytu či domu nenesli nežádoucí podnájemníky, ale občas nám něco unikne. Květy neoplachujeme, abychom je zbytečně nezbavovali účinných látek. Mimo jiné i proto je velmi důležité pečlivě vybírat místo sběru bylin. Mělo by být co nejdále od civilizace a pokud možno minimálně prašné. Květy hodíme do půl litru vroucí vody a na malém ohni povaříme tři minuty. Odstavíme, přikryjeme pokličkou a po vychladnutí nalijeme do sklenice, kterou vložíme do chladu na deset až dvanáct hodin. Po uplynutí této doby tekutinu přecedíme, přidáme k ní přibližně tři čtvrtiny sklenice cukru a za stálého míchání uvedeme do varu. Po rozpuštění cukru přilijeme ještě šťávu vymačkanou ze dvou citronů, povaříme další tři minuty a rozlijeme do předem připravených sklenic (ty by měly být i s víčky vyvařené a vysušené). Uskladníme na chladné místo. Na posílení imunity podáváme lžičku prvosenkového sirupu a nebo v případě onemocnění spojených s dýchacími cestami přidáváme lžičku léku do čaje.

Pozor, prvosenkou se lze celkem snadno předávkovat a proto bychom její užívání měli raději vždy konzultovat s lékařem, zvláště během těhotenství, kojení a při užívání různých léků (budoucím maminkám se obecně tato bylina spíše nedoporučuje, protože zvyšuje riziko potratu). Mezi nežádoucí příznaky užívání léků z petrklíče patří nevolnost, zvracení, bolesti v okolí pupku, průjem nebo se může objevit i kožní alergická reakce na tuto bylinu.