Prevence angíny

Angína je hlavně bakteriálního, ale také virového původu. Při virové se většinou objeví ještě kašel a rýma, při bakteriální nás pronásleduje velmi silná bolest v krku, zanícené mandle a také vyšší teplota. V ani jednom případě nejde o něco příjemného, proto je pro nás velmi významná prevence, díky které se budeme moci onemocnění vyhnout.

Asi nikoho nepřekvapí, že nejlepší ochranou před angínou je dobrá imunita. Silný a zdravý člověk s odolným organismem je obětí různých nemocí mnohem méně často než někdo, kdo o své zdraví příliš nedbá. Základem je vyvážená dieta, která dodává každý den tělu všechny potřebné minerály a vitamíny, dostatek pohybu a také, v dnešní době obzvlášť významné, omezení stresu. Mnoho fyzicky aktivních lidí, kteří svůj jídelníček sestavují podle nejnovějších nutričních doporučení, je překvapeno, že stonají stejně často jako celé jejich okolí. Je to převážně způsobeno právě psychickým tlakem v práci a problémy se skloubením velkého množství volnočasových aktivit s rodinnými či domácími povinnostmi a relaxem. Otrávenost v takovém případě ještě zesiluje konzumace blafů, které nepřináší žádné potěšení. Občas stačí trochu méně lpět na tom, abychom žili superzdravě a starat se více o to, abychom žili prostě v pohodě.

Imunita a stres je jedna věc, ale v případě angíny jsou zde i další faktory, které můžeme svým chováním ovlivnit. Toto onemocnění nás velmi často přepadne v létě, kdy vyprahlí s nadšením saháme po ledových nápojích. Jenže takový přístup je chybný, tělu způsobujeme teplotní šok, oslabujeme ho a tím pádem také otevíráme bránu různým chorobám. Zvláště když jsme rozpálení, nepijme úplně studené nápoje, které oslabí sliznici. Dávejme přednost těm, které mají pokojovou teplotu, na drink s ledem je vždy času dost. Studené nápoje pokud možno nehltejme. Také není příliš vhodné zapíjet zmrzlinu kávou nebo horkým čajem.

Neskákejme po příchodu k bazénu rovnou do vody, nejdříve se osprchujme (zvláště na bazénech je to navíc hygienická nutnost a návyk všech slušných lidí) a teprve potom si vychutnávejme koupání. Mimochodem díky tomu se můžeme vyhnout i různým křečím, které ve vodě nepatří k nejpříjemnějším zážitkům. Pokud možno nejezděme v klimatizovaných autech a pobyt v místnostech s klimatizací omezme na minimum. Pokud v nich musíme pracovat, popřemýšlejme o ochraně krku šátkem, šálou nebo rolákem. Nezapomínejme na pravidelné pití, díky kterému si budeme navlhčovat hrdlo. V suchých místnostech nechme odpařovat nádobku s vodou. Vysušená sliznice chrání náš organismus před angínou výrazně hůře.

V obdobích, kdy angína řádí všude kolem, dbejme výrazně více na hygienu. Vždy po příchodu z venku si myjme ruce, papírové kapesníčky neodkládejme na stůl, ale okamžitě je vyhazujme. A samozřejmě pokud to jen jde, vyhýbejme se místům, kde je vyšší koncentrace lidí, jako jsou dopravní prostředky nebo různá velká nákupní centra. Ne vždy je to možné, ale často nemusíme navštívit obchoďák hned po práci, kdy je tam nejvíce lidí, ale můžeme tam skočit například až večer a nebo nějaký den dopoledne či během polední pauzy.