Popraskaná pata může být nejen velkým estetickým problémem v letních měsících, kdy na nohách velmi často máme jen sandály či jinou otevřenou obuv. Jde také o zdravotní problém, který může být velmi bolestivý. Proto je dobré vědět, jaké jsou příčiny a jak také v můžeme v domácích podmínkách praskající paty léčit.
V naprosté většině případů příčiny bychom neměli hledat nějak složitě. Ano ovšem, občas nás může potrápit nějaká mykóza a nebo můžeme mít určité genetické predisposice, ale v naprosté většině případů se dá říci, že za to může nedostatečná hygiena. Člověk by si měl zvyknout, že péče o paty patří k základním návykům, jako je například čištění zubů či používání mýdla nebo každodenní sprcha. Pokožka na patách prostě vysychá a není to nic nepřirozeného. Přirozeně zrohovatělá kůže má výrazně silnější vrstvu na místech, která jsou více namáhaná a nebo kde je větší riziko různých poškození kůže – jde o naturální ochranu. Samozřejmě v dnešní době nejsme nuceni běhat celý den nebo dokonce celý život bez bot, proto silná zrohovatělá vrstva není až tak žádoucí. A pokud ji budeme pravidelným škrábáním redukovat, odstraníme i nejobvyklejší příčinu, díky které popraskané paty vznikají. Také bychom si měli hlídat, abychom tělu nevysílali signál, že má paty bránit před riziky rychlejším tvrdnutím pokožky – stačí méně chodit na boso a tlačit na paty. Některé příčiny je ale jen těžko možné ovlivnit, patří k nim výše zmíněné genetické predisposice, mykózy či plísně, ale také například starší věk, braní různých léků (zvláště protisrážlivých), revma nebo lupénka.
U péče o nohy bychom měli jenom pamatovat, že jde o opravdu osobní a hygienickou záležitost. Takže rozhodně bychom neměli škrabku a hlavně pemzu půjčovat jiným lidem. Tu první jde ještě průběžnou péčí nějak omýt, ale v druhém případě vytváříme riziko přenosu různých více či méně závažných zdravotních problémů (pemzu bychom měli také pravidelně a často měnit). Pravidelné drbání pat je nejlepší prevence. Ale je možno prevenci ještě zesílit, zvláště pokud víme, že se nás tento problém může týkat. V domácích podmínkách se raději vyhneme různým koupelím s mýdlem či solemi a vsadíme na bylinky. Heřmánek je univerzální a pomáhá, i když některým se může jeho vůně spojovat s miminky. Takže je možné sáhnout i po jiné síle z přírody. Vhodná je komonice smíchaná se semeny pískavice a nebo komonice s kořenem kostivalu. Ale je možno přidat i další rostliny, ovesná sláma, všeléčivý měsíček, březové listí, lněné semínko či listí jitrocele. Směsí si můžeme vytvořit téměř neomezené množství, podle vlastních preferencí a také podle toho, jak naše paty budou reagovat. Bylinky v koupeli fungují nejen jako prevence, ale i jako léčba ve chvíli, kdy nám již paty praskly. Před koupelí je dobré prokrvit naše nohy střídavým namáčením do teplé a studené vody. A po koupeli bychom je měli pravidelně namazat, ideální jsou krémy, které obsahují měsíček nebo propolis. Rozhodně nezapomínejme dodržovat i pitný režim (což v letních dnech znamená více tekutin než obvykle) a na nohou nosme pouze takové ponožky a obuv, které jsou vytvořeny z přírodních materiálů. Paty také budou méně praskat, pokud omezíme nošení otevřených bot či jak bylo uvedeno výše, chození na boso. Náš jídelníček by měl obsahovat dostatek vitamínu A, který pomůže pokožku regenerovat.
nohy si myju denně, v létě i několkrát za den, snažím se pořád chodit v ponožkách, kupuji si různé přípravky na tvrdé paty a mažu si je každý večer, jinak bych ani neusnula a praskají mi pořád. A dokonce i krátce po návštěvě pedikůry. Je to pěkně bolestivé a už opravdu nevím co s tím.
Léta mě to trápilo + poslední 3 roky i zvýšený smrad nohou. Přestal jsem si nohy mýt mýdlem (jen teplou vodou) a smrad zmizel. Popraskané paty (i palce) jsem vyřešil následovně: nohy na cca 1/2h do lavóru s teplou vodou + koupelová sůl. Poté oškrábal holícím strojkem (ten starý na klasické žiletky) změklou mozolnatou kůži. Dohladil jemným „brousítkem“ a aplikoval pokaždé, když kůže ztvrdla (cca 10-14 dní). Pořád jsem se nemohl zbavit hlubokých prasklin. Posledních 14 dní jsem nohy denně na noc mazal konopnou mastí vlastní výroby. A JE PO PROBLÉMU!!! Mám paty jak má desetiletá dcerka… 🙂
Vše jsem si přečetl. Uznávám, že vše nedělám správně, ale nemohu si pomoci a v teplých dnech (a nejenom v nich prostě chodím naboso), což má za následek popraskání pat, i když se snažím ztvrdlou kůži pravidelně odstraňovat, a po každé koupeli mazat.Přesto mi to není nic platné.Mé obtíže tudíž částečně odeznívají jen v mrazivém počasí, kdy jsem nucen nosit ponožky a boty.Opravdu tedy neexistuje nějaká mast, která by dokázala tyto potíže částečně eliminovat?
Viz text, ideální jsou krémy obsahující propolis či měsíček. Skvělou měsíčkovou mast si můžete udělat i doma.