Příznaky hypochondrie

Hypochondrie je psychický problém, který se podle různých výzkumů týká pěti až deseti procent lidské populace. Nemocný člověk se velmi silně koncentruje na svém zdraví, zkoumá sebemenší příznak onemocnění a často za nemoc považuje i naprosto normální reakce organismu. Je dobré rozeznat příznaky této psychické poruchy, aby nemocný zbytečně nechodil za lékaři a spíše se vypravil za nějakým psychoterapeutem.

1. při sebemenší nevolnosti okamžitě si nemocný člověk sedá k internetu či knize nebo časopisu o zdraví, zkoumá příznaky a bezchybně si diagnostikuje ty nejhorší scénáře.

2. každá bolest břicha je v představě nemocného přinejmenším zánět slepého střeva, ale spíše se jedná o rakovinu žaludku či trávicího traktu.

3. hypochondr se velmi často bojí dotýkat předmětů, na které sahají holou rukou jiní lidé, včetně takových banalit, jako jsou například kliky. Při návštěvě restaurace buď používá vlastní příbor a nebo zarputile leští nabízený. Častým příznakem je přehnaná hygiena.

4. příznakem je i zvýšená konzumace léků. Lékárnička nemocného je narvaná desítkami různých léčiv na téměř jakékoliv onemocnění. Také má spoustu přípravků na posílení imunity, neustále pije různé čajíčky a samozřejmě je vybaven všemi možnými diagnostickými přístroji.

5. hypochondr také neustále zkoumá své tělo, jestli se na něm neobjevují nové skvrny, vyrážky, nezvětšují se mateřská znamínka, pihy či jiné vnější příznaky nějakého onemocnění. Velmi často má dojem, že právě toto se děje, i když ve skutečnosti to není pravda.

6. nemocný také neustále naslouchá zvukům, jaké jeho organismus vydává. A pak si samozřejmě diagnostikuje nějaké onemocnění, například kručení v břiše může být prvním příznakem cholery a dýchavičnost po sportovní námaze možná znamená rakovinu plic.

7. nemocní velmi pečlivě sledují zprávy o různých epidemiích, rádi o nich mluví a předpokládají, že se nejpravděpodobněji stanou jednou z prvních obětí.

8. hypochondři mívají také tendenci obviňovat celé své okolí jako šiřitele různých virů a bacilů.

9. lidé trpící touto psychickou poruchou jsou často odběrateli co největšího množství časopisů o zdraví a zdravotních problémech. Jejich knihovna je přeplněna podobnými tituly.

10. hypochondr si někdy dokáže různou bolest vsugerovat a proto je občas těžké při návštěvě u lékaře zjistit, že se ve skutečnosti o onemocnění nejedná. Je to mimo jiné díky tomu, že každou nemoc má nastudovanou ještě dříve, než k doktorovi vůbec zamíří.