První příkrmy kojenců

Říci úplně přesně, kdy by se měly zavádět první příkrmy u kojenců, vlastně nelze. Každé dítě je trochu jiné, situaci také ovlivňuje to, jestli je kojené a nebo dostává umělou dětskou výživu. V tom druhém případu se převážně doporučuje, aby se příkrmy objevily v dětském jídelníčku přibližně na konci čtvrtého měsíce jeho života.

Mezi první jídla, která bychom měli čtyřměsíčnímu dítěti nabídnout  patří ovoce a zelenina, případně se doporučuje různé bezlepkové obilné výrobky (dnes se prodávají jak kašičky, tak i třeba křupky). Mezi nejoblíbenější ovoce patří v našem kulturním okruhu jablko. Má jemnou chuť, je dostatečně sladké, velmi dobře ho umíme strávit a hlavně jen v minimálním množství případů vyvolává různé alergické reakce. U dalšího ovoce je to docela individuální, obecně velkou oblibu má u nás exotický banán, který děti většinou velmi rády jí. Dále se od čtvrtého měsíce začínají objevovat v jídelníčku hrozny, broskve, meruňky, ostružiny, maliny, borůvky a lesní jahody.

První zeleninou, kterou podáváme kojencům je v naší zemi nejčastěji mrkev. Jedná se o výtečný zdroj beta karotenu, má jemnou chuť, je velmi dobře stravitelná a také dobře působí na střevní mikroflóru, což akorát u miminek je velmi důležité. V posledních letech se mezi prvními zeleninovými příkrmy objevuje také dýně. Je skvěle stravitelná, chuť má neutrální a je dobrým zdrojem vitamínu B. Dál se v jídelníčku mohou začít objevovat brambory, kedlubna, petrželka, celer a nebo dokonce pórek.

Jak u zeleniny tak i u ovoce je první jídelníček hodně individuální – vždy musíme pečlivě sledovat případné alergické reakce nebo zažívací potíže. Také bychom neměli zapomínat na to, že jak ovoce tak zelenina jsou převážně vystaveny různým chemickým postřikům a hnojivům. Proto je lepší kupovat potraviny na dětské příkrmy z věrohodných zdrojů, například bio obchodů, kde máme mnohem větší pravděpodobnost, že takto „obohaceny“ nebyly. Cena nehraje až tak velkou roli. Dítko rozhodně nesní na posezení kila ovoce či zeleniny a jedna bio mrkev či bio jablko jsou doslovně korunovou záležitostí. A nakonec nezapomínejme, že na začátku jsou pro dítě mnohem stravitelnější příkrmy, které prošly varem.