Rutin – přírodní zdroje a účinky

Rutin je velmi kvalitní antioxidant, který má blahodárné účinky na náš imunitní systém. Jeho léčivé vlastnosti masivně využívá farmaceutický a kosmetický průmysl i výrobci různých potravinových doplňků. Ale v normální situaci vůbec nemusíme sahat po předražených pilulkách. Skvělým zdrojem tohoto bioflavonoidního glykosidu, občas označovaného jako vitamín P, je matka příroda. V nemalém množství ho obsahují různé plodiny, které můžeme snadno zařadit na náš každodenní jídelníček.

Přírodní zdroje rutinu

Nejsnadnější je začít pravidelně jíst pohanku. Kromě rutinu navíc obsahuje zinek, měď, mangan, železo a vitamíny B i E. Dá se podávat jako příloha k mnoha jídlům klasické české kuchyně a existuje i spousta moderních receptů, u kterých ji můžeme také využít. Konec konců naše babičky ji při vaření používaly pravidelně. Jen později úplně bezdůvodně zmizela z našich stolů.

Exotičtějším, ale dnes již celkem dobrým zdrojem je amarant. Tato rostlina pochází ze Střední Ameriky a patří k nejstarším intenzivně pěstovaným obilovinám. Obsahuje i egzogenní aminokyseliny, které si lidský organismus sám nedokáže vytvořit. Je bezlepkový a najdeme v něm navíc draslík, hořčík, železo, vápník a fosfor.

Dalším exotickým, ale souběžně velmi dostupným zdrojem rutinu jsou fíky. Dnes už jsou dávno pryč ty časy, kdy jsme je mohli koupit jen kolem Vánoc za nekřesťanské peníze. Sušené jsou v obchodech celoročně a pořídit je lze za velmi přijatelnou cenu. Koupit se dá i čerstvé. Působí blahodárně na trávicí systém. Obsahují i zinek, mangan, měď, železo, hořčík, draslík, vápník, vitamín E a B.

Zajímavé množství rutinu můžeme najít také v oblíbeném čaji roibos, jahodách, hroznech, cibuli, batátech, mrkvi, rajčatech, citronech, pomerančích, limetkách, chřestu, broskvích, nektarinkách, kiwi, banánech, brokolici, švestkách, višních, jablkách a v lesních plodech.

Účinky rutinu na lidský organismus

Tento glykosid dokáže průběžně zlepšovat stav cév a posilovat kapiláry. Proto se mimo jiné doporučuje při potížích s křečovými žilami nebo hemeroidy. Jeho pravidelná konzumace pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi a také zpomaluje buněčné stárnutí. Podle některých výzkumů může brzdit rozvoj civilizačních onemocnění. Zpomaluje oxidaci vitamínu C a výrazně zesiluje jeho působení. Má protizánětlivé účinky a dokáže blokovat některé alergické reakce. Užívaný preventivně (podávaný společně s vitamínem C) zmírňuje následky chřipky, nachlazení a zánětů horních dýchacích cest. Proto je rozumné dbát o pravidelný přísun rutinu během sychravých ročních období. Doporučuje se lidem, kteří mají potíže s oslabenou imunitou, krevním oběhem, hladinou cukru a kornatěním tepen. Přidává se do kosmetických přípravků proti vráskám a kruhům pod očima. Chrání kolagen obsažený v pokožce proti vlivu volných radikálů.