Vitamíny pro posílení imunity u dětí

Pokud chceme, aby naše dítě prožilo šťastný a spokojený život, musíme už od nejmladších let dbát o to, aby mělo co nejsilnější imunitní systém. Ten ho pak bude neustále chránit před bakteriemi, viry, plísněmi i dalšími negativními jevy, které nás neustále obklopují. Obranyschopnost organismu mimo jiné zaručí dostatečný příjem „správných“ vitamínů. Na dalších řádcích se podíváme, které to jsou a jaké jsou jejich nejlepší přirozené zdroje.

Vitamín A

Vitamín A a hlavně retinol (A1) stimuluje organismus k lepší tvorbě protilátek, které následně pomáhají bojovat s libovolným zdravotním problémem a nebo zastaví jeho vznik v úplných počátcích. Chrání nás před infekcí a navíc dokáže zkrátit čas léčby či rekonvalescence po nemoci. Posiluje sliznice, které jsou jednou z prvních bariér chránících náš organismus před choroboplodnými zárodky. Obzvlášť během chřipkového období bychom měli dbát na to, aby ho dítě mělo dostatek.

Zdroje vitamínu A: rybí tuk, ryby, játra, vejce, mléko, paprika, pažitka, dýně, mrkev, špenát, meruňky, rajčata, máslo, brambory, brokolice, kopr, zelí, hrášek

Vitamín B6

Tento vitamín (odborně též pyridoxol, pyridoxal a pyridoxamin) hraje významnou roli při tvorbě hormonů serotoninu a adrenalinu. Také je naprosto nezbytný pro správnou tvorbu protilátek v organismu a červených krvinek. Během nemoci děti i dospělí ocení jeho zvýšený přísun.

Zdroje vitamínu B6: avokádo, celozrnná mouka, banány, játra, brambory, ryby, vejce, ořechy, špenát, mléčné výrobky, soja, droždí.

Vitamín C

Vitamín C, který se odborně nazývaný kyselina askorbová, zlepšuje tvorbu bílých krvinek.  Má antivirotické účinky a posiluje imunitu i ve chvíli, kdy je naše tělo oslabeno nějakou nemocí či nadměrnou fyzickou aktivitou. Je velmi kvalitním antioxidantem, který pomáhá likvidovat volné radikály. Pomáhá vytvářet kolagen a elastin, které zpevňují cévní stěny. De facto se jím nedá předávkovat.

Zdroje vitamínu C: šípky, citrusy, zelí, jahody, květák, špenát, kiwi, rybíz, paprika, petržel, rajčata, růžičková kapusta

Vitamín D

Vitamín D s mírnou nadsázkou dohlíží na to, aby imunitní systém fungoval bez problémů jako celek. Je nepostradatelný pro aktivaci obranných schopností organismu. Odehrává velmi významnou roli při vývoji obranyschopnosti u dětí.  Povzbuzuje tvorbu bílých krvinek  – hlavně lymfocytů typu T.

Zdroje vitamínu D: …slunce, rybí tuk, brusinky, tučné mořské ryby, avokádo, žloutek, máslo, játra, smetana

Vitamín E

Lidově se tomuto vitamínu říká vitamín mládí a plodnosti. Často se přidává i do kosmetik. Ale kromě toho je důležitý pro správný rozvoj imunitního systému u malých dětí. Na jeho zvýšený přísun by měly dbát maminky už během těhotenství. Velmi dobře pomáhá odstraňovat volné radikály z organismu, což je obzvlášť důležité během nemoci, kdy jejich počet rapidně roste.

Zdroje vitamínu E: řepkový  a olivový olej, slunečnicová semínka, rybí tuk, klíčky, lískové ořechy, mandle, špenát, soja, mléko, vejce