Sedmikrásková mast

Semikrásková loukaSedmikráska chudobka je drobná rostlinka obdařená opravdu velkou léčivou mocí. Vnitřně se používá při různých zánětlivých onemocněních dýchacích cest, pomáhá při detoxikaci organismu, tradičně se také doporučovala na potíže se žlučníkem. Lze ji ale využít i zevně. Sedmikrásková mast léčí modřiny, otoky, odřeniny (ale ne otevřené rány), podrážděnou pokožku a také se maže na štípance od hmyzu či v některých případech jako přípravek zmírňující potíže s akné.

Nejdříve si musíme připravit sedmikráskový macerát. Není to vůbec nic složitého. Potřebujeme jen nasbírat dostatečné množství květinek v nějakém čistém a bezprašném místě, koupit si kvalitní olej (je to čistě na našem výběru a osobních preferencích, vůbec nemusí být panenský olivový, lze dokonce klidně použít řepkový) a připravit si nějakou sklenici. Tu samozřejmě nejdříve vyvaříme a dokonale vysušíme. Pak do ní vložíme sedmikrásky a zalijeme je olejem tak, aby byly dokonale přikryté. Sklenici zakryjeme gázou, odložíme na nějaké slunečné místo a necháme dva týdny louhovat. Denně je opatrně protřeseme, celou dobu si hlídáme, aby byly neustále ponořené. Pak už stačí jen olej přecedit, kytičky vymačkat a macerát je hotov.

S ním můžeme přistoupit k druhému kroku, kterým je výroba domácí masti. Připravíme si přibližně sto dvacet gramů sedmikráskového macerátu, třicet až čtyřicet gramů včelího vosku (obecně se většinou doporučuje poměr tři ku jedné, ale není to nutné řešit s lékařskou váhou) a případně ještě půl lžičky lanolinu, i když ten není nutný (přidává se pro své hydratační vlastnosti). Postup je podobně jako u přípravy macerátu opravdu velmi snadný a zvládnout by ho měl bez problémů každý. Všechny suroviny si dáme do nějakého menšího hrnečku, který umístíme do vodní lázně. Ohříváme a čekáme až se nám vše rozpustí, pak směs zamícháme, přelijeme do připravených (samozřejmě také vyvařených) mističek, počkáme až nám sedmikrásková mast zatuhne, uzavřeme je a uskladníme nebo rovnou začneme používat. Mastičku lze obohatit ještě o vůni nějakých silic, ale je to více méně zbytečné.

4 komentáře u „Sedmikrásková mast“

  1. Omlouvam se nevsimla sem si jak doluho to louhovat

    • Dva týdny

  2. Zkusim to ,ale jak dlouho to mam louhovat

    • Macerát dva týdny

Komentáře nejsou povoleny.