Babské rady na dušnost

Dušnost neboli dýchavičnost se objevuje u přibližně dvaceti procent populace. Může se jednat o čistě subjektivní pocit, kdy máme dojem, že se nám najednou nedostává vzduch a nebo i o příznak závažnějšího onemocnění. V každém případě bychom měli s těmito symptomy navštívit lékaře a pak případně podle potřeby léčbu podpořit klasickými domácími metodami – zvláště v situaci, kdy diagnóza naznačuje, že se jedná o psychosomatický problém. Podívejme se na tři zajímavé babské recepty z medu, které velmi často dýchavičnost omezí a působí i jako prevence.

1. Připravíme si jeden kilogram kvalitního medu (pokud možno od včelaře a bez „obohacování“ cukrem), deset citronů a deset paliček česneku  (v tomto případě je také lepší sázet na kvalitu a koupit nějaký středoevropský, ale v nouzi svůj účel částečně splní i čínská nebo mexická či španělská varianta). Tekutý med (pokud máme zcukernatělý, tak ho velmi opatrně rozpustíme ve vodní lázni – raději pomalu, nesmí se moc zahřát) promícháme s citronovou šťávou a přimícháme ještě oloupaný a utřený nebo vymačkaný česnek. Tekutinu nalijeme do vyvařené sklenice a necháme louhovat na nějakém chladnějším místě přibližně sedm dní. Podáváme každý den čtyři kávové lžičky najednou. Tento sirup neléčí pouze dušnost, je velmi dobrý i pro zlepšení imunity v chladnějších ročních obdobích.

2. Pokud máme dobrý med a první způsob nám připadá příliš drasticky česnekový můžeme zkusit dušnost léčit alternativní metodou. Příprava druhé medové medicíny je velmi jednoduchá. Ve vlažném mléku rozmícháme stejné množství medu a tuto tekutinu podáváme po panácích třikrát denně.

3. Třetí babská rada je zase mírně drastičtější a hlavně může být problém se sehnáním druhé suroviny. V tomto případě se dušnost léčí směsí medu a husího sádla smíchaného v poměru jedna ku čtyřem ve prospěch medu. Při problémech s dušností se podává jedna polévková lžíce třikrát denně na lačný žaludek.

info: první česnekovo medový sirup je ale nejúčinnější a má také výrazně všestrannější využití, takže pokud nemáme nějakou alergii, stojí za to se přeci jen trochu překonat.