Účinný domácí protivráskový krém

Vráskám se nelze úplně vyhnout, jsou normálním jevem, který doprovází lidské stárnutí. Ale to neznamená, že bychom před nimi měli úplně kapitulovat a podřídit se neúprosnému běhu času. Je mnoho způsobů, jak jejich vznik zpomalit. Od naprosto šílených, jako jsou botoxové kúry, až ke změně jídelníčku a životního stylu.  Účinný může být i nějaký kvalitní protivráskový krém.

V obchodech i na internetu si jich můžeme koupit nepřeberné množství. Bohužel naprostá většina z nich má jednu drobnou nevýhodu. Tou je buď minimálně známé a nebo bohužel dosti známé hodně chemické složení. Přitom si stačí uvědomit, že většina kosmetických (konec konců farmaceutických se to týká také) firem se pouze snaží napodobovat sílu a kvalitu přírody. Někdy se jim to podaří v některých případech ji dokonce mírně trumfnou, ale všechno má svou cenu. Tou je mimo jiné používání různých konzervantů, díky kterým protivráskový krém přežije nejen převoz z fabriky, ale i několikaměsíční skladování v obchodě a dalších pár týdnů či měsíců používání doma už po otevření. Mezi nejznámější konzervační látky u kosmetik patří parabeny, ale jsou i jiné (podobně pochybné), které často využívá i mnoho výrobců hrdě se chlubících značkou „paraben free.“ A účinné a přitom čistě bio protivráskové krémy bývají převážně extrémně drahé. Alternativou může být domácí výroba.

Do čisté misky nebo sklenice si dáme dvě lžíce včelího vosku, a přilijeme tam čtvrt sklenice panenského slunečnicového oleje a dvě lžíce panenského řepkového oleje. Do hrnce (s větším průměrem než nádoba s oleji) dáme trochu vody, na dno položíme nějaký hadřík či utěrku a pomalu vše zahříváme. Občas mističku s oleji promícháme, čekáme dokud se nám vosk dokonale nerozpustí. Vypneme sporák, přimícháme deset kapek citronové silice a necelou kávovou lžičku tekutého vitamínu E a necháme pomalu chladnout. V mezičase si nahřejeme sto padesát mililitrů vody na teplotu čtyřicet stupňů a nalijeme do ní dvě přecezené lžíce citronové šťávy. Nakonec pomalounku pomocí ručního mixéru všleháváme po kapkách vodu do teplé ale ne vařící voskovo-olejové směsi. Používáme jako každý jiný krém proti vráskám, trvanlivost tohoto domácího je přibližně tři měsíce v lednici – a to jsme nepoužili ani jeden chemický konzervant.