Voda s okurkou a citronem

Prostředí ve kterém žijeme, vzduch který dýcháme a samozřejmě i vše, co konzumujeme, je plné různých více či méně škodlivých látek, které se nám postupně usazují v organismu. Proto je rozumné buď jednou za čas provést pořádnou očistu organismu neboli detoxikaci a nebo průběžně tělo pročišťovat různými přírodními prostředky. Jedním z nich je voda s okurkou, mátou a citronem, díky které se můžeme zbavit škodlivin z těla a navíc v případě nadváhy i shodit pár nadbytečných kil.

Za účelem očisty organismu bychom měli každý den ráno co nejdříve po probuzení na lačno vypít sklenku nápoje vytvořeného z vody, okurky a mátových lístečků. Pokud chceme dosáhnout opravdu dobrých výsledků (organismus s minimem škodlivých látek je mimo jiné mnohem odolnější vůči různým sezónním onemocněním), popíjení by se mělo stát naším každodenním rituálem, na který nezapomínáme ani o prázdninách – v nouzi lze vypustit mátu, okurky a citron seženeme téměř všude a po celý rok.

Příprava čili recept je naprosto banální. Večer si odřízneme čtvrtku salátovky a velmi pečlivě ji omyjeme. Nakrájíme i se slupkou na velmi tenké plátky. Velmi dobře umytý citron pokrájíme stejným způsobem. Jestliže nemáme bio ovoce, tak před krájením ho ještě zbavíme vrchní části slupky, která je nasycená různými přípravky proti škůdcům – malou část „bílého“ bychom ale měli nechat. Ovoce i zeleninu dáme do džbánku, natrháme k nim šest až sedm větších lístečků máty a vše zalijeme dvěma a půl skleničkami odstáté vody nebo nějakou neperlivou minerálkou s nepříliš vysokým obsahem minerálů. Přikryjeme a necháme louhovat v chladu až do rána, kdy připravený nápoj postupně vypijeme – jak už bylo uvedeno, jednu sklenku na lačno hned jak vstaneme z postele, druhou a třetí můžeme vypít při a po snídani.

A proč to vlastně účinkuje? Už od malička víme, že každý člověk by měl dodržovat správný pitný režim. Pití většího (ale zas ne přehnaného) množství vody pomáhá očišťovat organismus a tento účinek ještě zesiluje přidaná okurka. Citrony jsou dobrým zdrojem vitamínu C a navíc mají mírně močopudné působení, díky kterému toxiny rychleji dostaneme z těla. No a na konec zbývá máta, která pomáhá udržovat trávicí systém v dobré kondici a spolu s citronem zbavuje náš organismus špatně stravitelných částí jídla.