Jak brát antibiotika

Jak to už u léků bývá, jednu záležitost řeší, druhou ale pomalu vytvářejí. Výrazně se to týká například antibiotik. Bez nich bychom umírali na mnoho dříve neléčitelných nemocí, jenže s nimi zase pomalu vytváříme nové druhy velmi imunních bakterií, proti nimž zatím nemáme obranu. Proto je důležité k tomuto druhu léčiva přistupovat se zvýšenou opatrností. Pomoci může i následující „antibiotikové desatero“.

1. antibiotika bychom měli brát pouze na doporučení lékaře. Měli bychom si ale zároveň dávat pozor, jestli náhodou není ze staré školy a nepředepisuje je automaticky na všechny problémy (například i na virová onemocnění) a bez pořádného vyšetření. Jestliže něco takového zjistíme, raději změňme svého doktora.

2. sledujme reakci svého organismu. Přečtěme si příbalový leták a kontrolujme, jestli se neobjevují nějaké vedlejší účinky. Ty bychom měli ihned hlásit lékaři. Také před předepsáním antibiotik bychom mu měli říci, jaké léky, potravinové doplňky a bylinky užíváme pravidelně.

3. během léčby antibiotiky bychom se raději měli vyhnout opalování či příliš ostrému sluníčku. Mnoho z těchto léčiv výrazně zvyšuje citlivost kůže.

4. léčbu si sami nezlepšujme. Jestliže nám lékař předepsal antibiotika, „neposilujme“ jejich účinek zvýšeným přísunem různých vitamínů či bylinkových směsí. Cokoliv, co bychom chtěli užívat, musíme v tomto případě konzultovat s odborníkem. Vitamíny i minerály mohou nežádoucím způsobem reagovat s léky, navíc urychlují množení bakterií. Po vyléčení bude na jejich doplnění času dost.

5. během léčby antibiotiky bychom měli pokud možno zůstat doma a mít klidový režim. A dodržet by se měl až do dobrání léku. Organismus začne cítit úlevu velmi brzy, ale ve skutečnosti je ještě oslabený a přílišná námaha by mohla oslabit účinek léčiv a posílit bakterie.

6. antibiotika bychom měli brát v přesně určených časových odstupech, který pak svévolně nemodifikujeme. Jestliže se zpozdíme s jednou dávkou o více než hodinu, obecně se doporučuje ji vynechat a dát si až tu další ve správný čas (a pak si už samozřejmě vše pečlivěji hlídat). Nesystematicky braná antibiotika mohou urychlit množení bakterií a také zvýšit jejich odolnost.

7. léčbu nezkracujeme. Jak už bylo uvedeno, naše tělo relativně rychle pocítí úlevu. Jenže to neznamená, že se nám podařilo vyhubit všechny bakterie. Jestliže antibiotika nedobereme, část jich v našem organismu přežije a v budoucnu budou odolnější.

8. při studiu příbalového letáku se podívejme na to, v jakých podmínkách bychom měli antibiotika skladovat. A dodržme je, protože i tyto léky jsou velmi citlivé na změny teploty – snižuje se jejich účinnost a tím pádem zvyšuje odolnost bakterií. Nepoužitý lék odnášíme do lékárny, neschováváme ho „pro strýčka Příhodu.“

9. léky bereme tak, jak jsou vyrobené (pokud příbalový leták či lékař výslovně neřeknou cosi jiného). Nerozpouštíme je ve vodě, nedrtíme je ani je nerozkousáváme. I jejich tvar má vliv na účinnost (například uvolňují léčivé látky delší dobu a nebo až ve chvíli, kdy dorazí na místo určení).

10. důležité je i to, co a jak jíme a pijeme. Antibiotika bereme před či po jídle podle informace z letáku (většinou je to buď hodina před nebo dvě po), zapíjet bychom je měli obyčejnou vodou (zhruba skleničkou) s nižším obsahem minerálů. Nezapíjejme je čímkoliv ochuceným, zvláště kyselé nápoje snižují účinnost léčiva. Během léčby omezíme tučné potraviny a sacharidy. Nezapomínáme na konzumaci probiotik, které bychom měli doplnit prebiotiky.