Jedním ze symbolů léta jsou sladké broskve. Koupit je můžeme celoročně, ale v prázdninovém období jsou nejchutnější a také cenově nejpřístupnější. Tento malý letní zázrak je velmi dobrým zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek a navíc stimuluje produkci červených krvinek, takže pomáhá chránit organismus před chudokrevností. Odborníci doporučují konzumaci broskví dětem, starším lidem, cukrovkářům a také všem, kteří se chtějí zbavit nadbytečných kilogramů.
Vhodné při hubnutí a diabetické dietě
Zralé broskve, navzdory své příjemné hodně sladké chuti, jsou ve skutečnosti nízkokalorické. Proto mohou být vhodným doplňkem mnoha redukčních diet. Také mají velmi vysoký obsah vlákniny, která vyplní žaludek, vyvolá pocit sytosti, zlepší činnost střev a pomáhá regulovat hladinu cukru. Čerstvé ovoce má nízký glykemický index, proto v rozumné míře může být součástí letního jídelníčku cukrovkářů. U sušeného si diabetici musí dávat pozor, protože to má obsah cukru výrazně vyšší. Broskve se z devadesáti procent skládají z vody, proto v letních měsících krásně pomáhají zahánět žízeň. Skvělým osvěžujícím nápojem je voda smíchaná s čerstvou broskvovou šťávou, trochou citronu a několika lístečky máty.
Detoxikující broskve
Vysoký obsah vody a některé látky obsažené v ovoci působí močopudně. Navíc broskve neobsahují sodík ani tuky, pomáhají stimulovat práci ledvin a celého močového ústrojí. Díky již dříve zmíněné vláknině pomáhají organismu v detoxikaci. Polyfenoly výrazně omezují škodlivý vliv volných radikálů, zpomalují stárnutí a přináší úlevu při rozličných revmatických potížích. V slupce a dužině čerstvého ovoce se nachází bór, který zpomaluje nástup osteoporózy a zlepšuje tvorbu estrogenu.
Pozor na pecky
Někteří lidé rádi jedí jadérka z meruněk, nektarinek nebo broskví, jejichž chuť připomíná hořké mandle. Pozor na to. Mají hodně vysoký obsah amygdalinu. Tento glykosid může způsobit smrtelnou otravu kyanidem, který z něj vzniká v lidském organismu odštěpením glukózy. Není přesně určené, jaké množství jadérek může vyvolat smrtelnou otravu, u malých dětí může stačit dokonce i pouhá polovička. Proto je lepší se jim úplně vyhnout.