Bylinky dobré na léčbu nachlazení

Příchod podzimu znamená i sychravější počasí a teplotní skoky. Zvláště na začátku, kdy je člověk ještě rozblázněný z léta a ne vždy je správně oblečen či připraven na náhlou změnu povětrnostních podmínek na delší procházce. Riziko nachlazení je v tomto ročním období zvýšené a proto je dobré vědět, jaké bylinky nám s jeho léčbou mohou pomoci.

Velmi účinná, ale u nás relativně málo používaná je třapatka neboli echinacea. Lidová moudrost účinky této léčivé byliny zná už delší dobu a v posledních letech je uznává i klasická medicína. Začala se používat i při výrobě normálních léčiv.  Má antibakteriální účinky a také posiluje náš imunitní systém, což je právě velmi vhodné při nachlazení. Látky, které třapatka obsahuje jsou samostatně výrazně méně účinné než v kombinaci, jakou matka příroda vytvořila v rostlině. Využívá se jak kořen tak i bylinnou část, účinky obou se ale trochu liší.

Tradičním pomocníkem při nachlazení jsou i plody černého bezu. Už mnoho let se z nich vyrábí různé nálevy, které jsou dobré na léčbu nachlazení. Babky kořenářky také měly různé tinktury a kapky, které měly pečlivě vyzkoušené a ověřené účinky. Pomáhaly také při kloktání, kdy ulevily bolavému krku – na to se navíc dá využít i nálevy vytvořené z kůry nebo listí tohoto keře.

Mezi nejznámější bylinky, které se využívají v domácích lékárničkách rozhodně patří heřmánek. Má protizánětlivé a uklidňující účinky. Je vhodný také pro inhalaci při rýmách. Čajíky z heřmánku jsou při nachlazení velmi účinné, dá se je použít i jako doplněk k dalším bylinám a můžeme si je dát i preventivně, po návratu z nějaké procházky, kdy nás zradilo počasí a cítíme, že bez rychlé reakce zítra budeme v posteli. Při přípravě čajů je dobré hrneček či konvičku vždy přikrýt, aby zbytečně neunikaly vzácné a léčivé silice.

Na rychlou pomoc při prvních příznacích nachlazení může být užitečný zimolez, ale jeho užívání by mělo být nejdříve rozhodně konzultováno s lékařem. To se ale konec konců týká všech bylin, protože nikdy si nemůžeme být jisti, jestli nějaká látka nevyvolá nežádoucí alergickou reakci. Porada s odborníkem je obzvláště nutná v případě těhotných žen a malých dětí. Ale vraceje se zpět k zimolezu. Ten se využívá při nástupu horečky a také na bolest krku a hlavy, které nachlazení často vyvolá.

No a na konec je ještě zde dosti tradiční, ale také velmi účinná bylinka, jejíž pro domácí lékárnu nejúčinnější odrůda pochází nejpravděpodobněji z Anglie (tam byla poprvé v osmnáctém století popsána). Je to máta, která se na léčbu nachlazení hodí výborně. Používá se zvláště v počátečních stádiích nemoci, kdy se objeví mírná zimnice nebo bolest hlavy. Je možné ji pít čistou, ale úplně stačí ji přidávat po špetkách k čaji a nebo k nějaké jiné bylince. Výbornou směs si vytvoříme z máty, květů bezu a řebříčku,  kterou po mírném vychladnutí ještě obohatíme lžící medu.