Co dělat, když miminko vypilo saponát

Miminka jsou velmi zvídavá a často dokážou vymyslet něco, co by starší dítě nebo dospělého v životě nenapadlo. Například velmi často se snaží ochutnat či sníst různé věcií, které rozhodně neslouží ke konzumaci. Obvykle se to týká saponátů, které jsou pro malé ručičky ve většině domácností celkem snadno dostupné a díky barevnosti připomínající ovocné šťávy také velmi atraktivní.

Problémům je vždy lepší předcházet. Tudíž než abychom museli řešit to, že dítě vypilo saponát nebo nějakou jinou nevhodnou tekutinu, raději vůbec k takové situaci nedopusťme. Snadno se to řekne, ale s realizací už to bývá složitější. Vyžaduje to disciplinovanou domácnost s ustálenými postupy. Měli bychom ještě před narozením miminka vymyslet různé uzamykatelné skříňky a nedostupné poličky, kam vždy po použití takové přípravky odložíme. A pak je to nutné zavést a nacvičit jako rodinné pravidlo. Po každém použití libovolného přípravku ho okamžitě odložíme na bezpečné místo. Ono stačí jen malá chvilka, kdy si například nalijeme přípravek na podlahy do kýble, odložíme ho za záda a ne na polici a už můžeme mít problém. A nebo po mytí hlavy snadno zapomeneme, že lahvičku se šamponem jsme nechali na okraji vany či umyvadla. Pokud tyto přípravky skladujeme na nezamykatelných poličkách, měly by být i mimo dostup trochu staršího vynalézavějšího miminka, které si umí například přistrčit židli. Saponáty nepřeléváme do jiných lahviček, měli bychom je nechat s originální nálepkou.

A co dělat v situaci, kdy se nám nepodařilo miminku v jeho pokusech ochutnávat vše kolem zabránit a ono saponát či něco jiného chemického (nebo například i alkohol) vypilo? Hlavně zachovejme klid, zbrklou panikou můžeme nadělat více škody než rozvážným i když možná trošku pomalejším chováním. Na prvním místě bychom měli zjistit, co přesně ochutnalo. Jestliže se jedná o chemický přípravek na čištění používaný v dílně nebo garáži (či cosi na čištění trubek nebo odpadů), okamžitě musíme zavolat pohotovost a potom se pokusit zjistit, kolik toho dítě vypilo. Méně riskantní jsou různé domácí saponáty určené na nádobí a také různé kosmetické přípravky. Ale ani tam to není bez rizika a po několikerém vypláchnutí úst dítěte vodou stejně musíme zavolat lékaři a celou situaci s ním konzultovat. Častou chybou rodičů je okamžitá snaha vyvolat zvracení. Tento postup by měl doporučit raději až lékař, protože v mnoha případech může dojít k ještě většímu poškození či podráždění hltanu a jícnu. Pediatrovi či na pohotovosti ukážeme balení přípravku, který naše miminko ochutnalo.