Co nám nohy řeknou o zdraví

Nohám převážně nevěnujeme příliš velkou pozornost. Většina lidí se zajímá jen o vzhled nehtů nebo pat a jinak si o nich připomene jen během horkých dnů, kdy mají tendenci otékat, případně po větším výletu, kdy nepříjemně bolí. Ale tato pozornost je většinou jen krátkodobá – prostě na nich není nic zajímavého. Ve skutečnosti je tomu trochu jinak. Chodidlo může být i barometrem našeho zdravotního stavu.

1. červenání kůže mezi prsty na nohou, žloutnutí nehtů, bílý povlak na kůži, svědění nebo pálení a často i nepříjemný zápach nejpravděpodobněji znamenají, že máme problémy s plísní. K nákaze mohlo dojít při chození bosky, obvykle tento problém mají lidé, kteří často navštěvují bazény nebo sauny. Nemoc zhoršuje nošení neprodyšné obuvi a ponožek z silně syntetických materiálů nízké kvality.

2. stále studené či dokonce zmrzlé nohy často varují, že organismus má problémy se štítnou žlázou nebo nízkým krevním tlakem. Tyto potíže se relativně často objevují u žen po čtyřicítce. Studená chodidla doprovázená lámavými nebo štěpícími se nehty mohou naznačovat, že náš organismus má nedostatek železa.

3. bolest nebo brnění palce u nohy (nebo u jeho kořene), který může i trochu otékat a měnit barvu jsou nejpravděpodobněji prvním symptomem podagry neboli dny. Potíže lze sice různými domácími způsoby zmírnit, ale dlouhodobě je nutná změna životního stylu.

4. křeče v chodidlech nebo prstech na nohou se kterými navíc nemůžeme moc hýbat mohou být známkou nedostatku minerálů, zvláště hořčíku a vápníku. Jestliže po jejich pravidelném doplňování potíže stále nemizí, je možné, že organismus začíná bojovat s cukrovkou a nebo máme nějaký hormonální problém.

5. na nohou často lze zpozorovat první příznaky cukrovky. Pokud si všimneme, že různé malé ranky a oděrky se buď nechtějí hojit a nebo se hojí nepřirozeně dlouho, raději bychom měli zajít k lékaři. Zvláště pokud nevíme, kde jsme si toto zranění způsobili (nic jsme necítili a „najednou“ se tam prostě objevilo).

6. časté brnění nebo dokonce trnutí chodidel je často známkou přílišného stresu a nebo se může jednat o důsledek nadužívání alkoholu. V některých případech je také symptomem cukrovky.

7. otoky kotníků mohou být známkou křečových žil, i když těch si asi všimneme ještě dříve. V některých případech se ale může jednat o informaci, že naše ledviny mají nějaký problém.