Domácí klikvový peeling

Peeling je pro naši pokožku velmi důležitý. Díky exfoliaci odstraňujeme odumřelé kožní buňky a pleť je poté správně prokrvená, hladká a výrazně zdravější. V obchodech je na výběr velké množství peelingových krémů či gelů, na netu můžeme najít i desítky různých zajímavých domácích receptů. V tomto článku představíme také jeden, který si můžeme sami jednoduše vyrobit. Základní surovinou bude zázračná klikva.

Toto velmi zdravé ovoce je výrazně populárnější za našimi hranicemi (zvláště ve Spojených státech a Kanadě, i když například naši severní sousedé je taky milují). V posledních letech ho pomalu znovuobjevujeme i v naší zemi. Jeho zdravotní účinky na organismus jsme už rozebírali podrobněji zde. Klikva je obzvláště užitečná je na zánět močových cest, i když to zrovna pro naši kůži není až tak důležité. Z kosmetického hlediska je významný vysoký obsah polyfenolů a tříslovin, které posilují pokožku a hydrolipidový film. Klikva je také bohatým zdrojem vitamínu C, který má omlazující účinky na pleť. V domácím peelingu máme navíc med, který působí hydratačně a antibakteriálně a olivový olej, který podpoří odolnost a elasticitu pokožky.

Na recept si připravíme půl skleničky ovesných vloček (můžeme také místo nich vyzkoušet otruby – obě suroviny mají přibližně stejný počet nadšených fanoušků), půl skleničky klikvy, ostrouhanou svrchní část kůry z jednoho citronu (pokud možno sháníme takový, který nebyl chemicky ošetřen a nebo ho před strouháním pro jistotu pořádně omyjeme a  spaříme), tři lžíce dobrého panenského olivového oleje a jednu lžíci kvalitního domácího medu. Ovesné vločky rozmixujeme spolu s klikvou a pak k nim pečlivě vmícháme med, olej a citronovou kůru. Peeling pak nabíráme navlhčenými rukami a jemně vmasírujeme krouživými pohyby do kůže na celém těle. Když se pokožka zvláční, čili přibližně po deseti minutách, opláchneme ho vlažnou vodou.

Pozor, tento peeling je i velmi chutný. raději si ho připravme trochu více, aby nám místo na kůži neskončila většina v žaludku.