Jak na rýmu domácími způsoby

Rýmu můžeme chytit strašně jednoduše. Zvláště na podzim, kdy člověk je po létě ještě trochu neopatrný. Velmi často stačí, abychom někde potkali někoho usmrkaného a „pčíkajícího.“ Párkrát zakašle a ejhle, za dva až tři dny i my se najednou cítíme divně a začíná nám téci z nosu. Někdy je pak lékárna daleko, či není zrovna otevřená, jindy nechceme věřit farmaceutickému průmyslu, obecně je prostě dobré vědět, jak na rýmu i bez pomoci lékárníků.

Velmi úspěšný pomocník v boji s rýmou může být křen. Samozřejmě ideální je čerstvý, ale i když obchody jsou dobře zásobené, ne vždy je tato zelenina k disposici. Navíc mimo sezónu je její léčivá síla o něco slabší, tam je více méně jedno jestli použijeme čerstvý nebo naložený. V případě nákupu naloženého si hlídáme obsah křenu. Rozhodně směsi, které mají více jablka než pálivého kořene moc vhodné nejsou. Křen nastrouháme nebo naložíme do nějaké misky, nakloníme nad ní hlavu, přikryjeme ručníkem a inhalujeme. Je dobré během rýmy zavést konzumaci křene jako nedílnou část každého našeho chodu – stačí tak dvě tři lžičky.

Dalším ověřeným způsobem na rýmu je využití česneku. Určitě neuškodí, když si ho budeme přidávat do jídel. Ale na rýmu se používá trošku jinak. Milovníci velmi silných zážitků si rozetřou stroužek a natírají vnitřek nosu nebo si ho podélně rozčtvrtí a dají na chvilku do nosních dírek. Ale takový radikalismus je zbytečný a opravdu hodně nepříjemný. Pokud nám nevadí  jeho vůně, tak bychom měli spíše vyzkoušet něco méně drastického. Rozetřeme či rozkrájíme pár česneků a ty si položíme na noční stolek co nejblíže hlavy. Jeho silné a léčivé aroma nám v noci pomůže a díky němu budeme rozhodně lépe dýchat.

Pokud nejsme oslabeni horečkou, užitečná může být i koupel (ta je dobrá i jako prevence, když přijdeme prochladnutí z nějaké procházky). Jen je dobré do horké vany přikápnout deset až dvacet  kapek nějakých výrazných silicí, ideální je nyní velmi oblíbený tea tree olejíček získávaný z kajeputu střídavolistého. Pokud nemáme vanu a jen sprchový kout, vymočme alespoň pořádně nohy v horké vodě smíchané se solí. Po tepelné kůře si dejme na nohy tlusté ponožky a hurá do postele (případně, pokud je ještě den a nechce se nám být v pelíšku, můžeme si sednout například na gauč a přikrýt se až po uši teplou dekou). Pokud už jdeme spát, hlídejme si, aby vzduch v ložnici nebyl přesušený.

V situaci, kdy máme doma dobrou zásobu různých bylinek, můžeme je využít na rýmu podobně jako křen čili inhalovat. Velmi dobrá je levandule a heřmánek, výše doporučený tea tree olejíček se také hodí jako doplněk. Do misky z horkou vodou vhodíme hrst čerstvých bylinek nebo lžíci sušených, nakapeme deset kapek oleje, nakloníme se nad ni, hlavu přikryjeme ručníkem a pokud možno čtvrt hodiny inhalujeme.

Při léčbě ale nesmíme zapomínat, že všechny uvedené způsoby na rýmu spíše zmírňují její průběh a pomáhají nám přežít nejhorší dny (se stejným účinkem jako různé velmi drahé kapky od lékárníka). Rýma, podobně jako chřipka prostě musí odeznít a zabírá jí to onen strašně dlouhý týden. A nebo při léčbě jen krátkých sedm dní.

1 komentář u „Jak na rýmu domácími způsoby“

  1. Na rýmu je dobrý ve sklenici vody rozpustím na špičku lžíčky jedlou sodu a sul nakapat do nosu anemá to chybu 5let jsem nemněla rýmu.

Komentáře nejsou povoleny.