Jak vybírat zdravé musli

Kdysi většina lidí jedla obyčejné ovesné vločky s mlékem a cukrem a byla spokojená. Ale doba se mění, oves začaly vytlačovat kukuřičné lupínky a po nich se objevilo musli, které si velmi rychle získalo velkou popularitu. Hotových směsí obchody nabízí desítky či dokonce stovky, ale ne všechny jsou opravdu zdravé. Podívejme se na to, co bychom měli při výběru zohlednit.

Pokud si musli dáváme jakou součást každodenní zdravé výživy, měli bychom určitě hlídat přísun kalorií. Těch by u normálních směsí mělo být přibližně tři sta na sto gramů váhy. Pokud ty naše nejoblíbenější tuto hodnotu výrazně přesahují a nebo se nám zdá, že bychom měli více hubnout, nemusíme ihned hledat něco jiného. Stačí je jen naředit v odpovídajícím poměru s otrubami.

Dalším velmi důležitým hlediskem při výběru je obsah cukru. Ten sice hraje významnou roli při oblíbenosti této snídaně u dětí, ale jak je asi každému jasné, příliš našemu zdraví neprospívá – a vysloužil si také nepříliš lichotivý název bílá smrt. Samozřejmě můžeme najít i musli bez cukru, které je samozřejmě ideální, ale musíme se pečlivě podívat, jestli neobsahuje nějaká umělá sladidla. Jinak se řídíme pravidlem čím méně tím lépe a snažíme se nekupovat takové, kde cukr (a je i v čokoládě) překračuje množství třicet gramů na sto. Podobně, jako u cukru si dáváme pozor i na tuk, nemělo by ho být více než pět gramů.

To není samozřejmě vše. Musli kupujeme hlavně z důvodu blahodárného účinku vlákniny na náš trávicí systém a tak by jí nemělo být méně než osm gramů ve sto gramech váhy. Dále bychom měli ještě zohlednit počet surovin, které jsou v naší oblíbené směsi. Jednoduché pravidlo zní stejně jako u cukru či tuku, čím méně tím lépe. Protože velké množství různých dobrůtek samozřejmě znamená i větší riziko, že tam budou chemické látky, které našemu organismu příliš neprospívají. Samozřejmě nejlepší je si připravovat svou milovanou pochoutku doma z pečlivě vybraných produktů. A když tomu věnujeme trochu snahy, efekt bude velmi zdravý a nezabere nám až tolik času, vždy si můžeme udělat přeci zásobu například na týden.