Vybíráme bryndák

Při pohledu na nadpis si asi hodně lidí řeklo, co je proboha složitého na výběru bryndáku? Prostě jdu do obchodu a… A tam právě začíná problém, protože na výběr dostaneme desítky či stovky různých výrobků, o nichž prodejci budou tvrdit, že se bez nich naše miminko neobejde. Podívejme se na to, jak se v dnešní široké nabídce bryndáků orientovat.

Klasikou jsou samozřejmě bryndáky látkové vyrobené převážně z bavlny či froté. Dá se je označit za nástupce dříve používaných plen a často se jedná o první výběr mladých rodičů. Vypadají většinou velmi hezky, bohužel moc dlouho jejich krásný vzhled nevydrží. Měli bychom je prát po každém zašpinění, což znamená, že si jich musíme koupit větší množství. Díky častému praní ztrácí barvy a po krátkém čase nejsou vizuálně tak atraktivní, jako při nákupu. Výhodou je relativně nízká cena (i když ta samozřejmě závisí na výběru značky), skladnost a navíc jsou příjemné na dotek.

V posledních letech jsou čím dál tím populárnější bryndáky omyvatelné z plastů či silikonu, které navíc mají korýtko v němž končí veškeré zbytky jídla odpadávající miminkům od pusy. Jejich výhodou je velmi snadná údržba (stačí je po jídle omýt či otřít a nechat oschnout), větší pořádek během stolování a převážně také čistší oblečení miminka, tudíž i menší potřeba praní. Nevýhodou bývá horší skladnost a v jejich případě bychom si měli dát pozor na výrobce, protože nekvalitní plasty mohou znamenat zdravotní riziko. To má vliv i na cenu – kvalitní výrobci jsou bohužel dražší.

Často cestující rodiče by při výběru bryndáku měli popřemýšlet, jestli si nepořídit jistou zásobu jednorázových. Jsou velmi skladné a na rozdíl od látkových nemusíme během cesty či dovolené řešit problém s praním. Navíc je můžeme dokoupit podle potřeby ve většině drogérií (samozřejmě je dobré se před výjezdem informovat, jestli v cílové destinaci se takový obchod nachází). Nevýhodou je samozřejmě cena, protože bychom je měli po každém zašpinění vyhodit. No a pro ekologicky smýšlející rodiče je neustálá tvorba odpadu také jistou bariérou.

Když vybíráme bryndák, měli bychom zohlednit nejen jeho druh, ale také pár dalších věcí. Pokud možno by měl být nepromokavý (u látkových mohou být potažené omyvatelnou vrstvou), aby každé jídlo neznamenalo prací celého oblečení. Délku přizpůsobíme věku dítěte – čím menší tím delší, starší už nepotřebuje tolik balit, protože jí mnohem spořádaněji. Důležité je i snadné zapínání, proto dnes oblíbené bryndáky s rukávy nemusí být ta nejlepší volba. Čím složitěji do bryndáku dítě dostáváme, tím méně ho bude chtít nosit. No a na konec samozřejmě bychom měli vybírat bryndáky pestřejší případně s hezkými obrázky, které se dítěti líbí více než jednobarevné.