Kávový lógr pro krásu

Po přípravě zrnkové kávy libovolného typu nám většinou zůstane kávový lógr. Sice existuje pár „fajnšmekrů“, kteří ho vyjídají s cukrem, ale převážně ho lidé buď vyhodí a nebo zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin jím pohnojí své květináče. Bereme ho prostě jako minimálně využitelný odpad. Ale ve skutečnosti sedlinu můžeme uplatnit velmi dobře například i jako kosmetický prostředek. Účinnost je obrovská a náklady téměř nulové, což při cenách v dnešních obchodech s kosmetikou hraje velmi významnou roli.

Lidé s tmavými vlasy mohou své bujné hřívě díky lógru přidat krásný a přirozený lesk. Efekt je stejný i u blondýn a blondýnů, jenže tam bohužel může vzniknout i mírný ztmavující efekt, který není vždy žádoucí. Připravíme si skleničku velmi silné kávy s minimálním množstvím vody – dáme ji tolik, aby po zalití a nabobtnání nám vznikla krásná řidší kašička. Tu necháme trochu vychladnout a teplou, ale ne horkou, ji naneseme pečlivě na suché vlasy. Zabalíme je do fólie a ručníku a počkáme dvacet minut. Po uplynutí této doby si hlavu opláchneme vlažnou vodou.

Kávu můžeme vyzkoušet i jako pomocníka v boji s celulitidou. I výrobky kosmetického průmyslu, co tento problém pokožky řeší, často obsahují kofein, který je v lógru hezky koncentrovaný. Budeme potřebovat větší množství sedliny, která nejenže redukuje tukové buňky, ale navíc pokožku vyhladí a zregeneruje. Výsledky jsou viditelné už při prvním použití a každého svou dokonalostí pozitivně šokují. Budeme potřebovat čtvrt až půl sklenice lógru, který postupně nanášíme na problematické partie, které ničí celulitida a lehce pokožku masírujeme. Samozřejmě hodně kávy spadne na zem, proto je nejlepší tento kosmetický zákrok dělat ve vaně nebo ve sprchovém koutě. Vtírání by mělo trvat přinejmenším pět minut, po uplynutí této doby sice již můžeme vše opláchnout teplou vodou, ale ještě lepší je zadeček nebo stehna zabalit do potravinové fólie a sednout si do tepla na čtvrt hodiny. Regenerační účinky lógru můžeme zlepšit olivovým olejem, na výše uvedené množství dvě lžičky, ale není to nutné. Zvláště pokud nám jde jen o redukci celulitidy a na regeneraci pokožky používáme různé oblíbené krémy. Lógrovou masáž bychom měli praktikovat dvakrát týdně.

Lógr se dá použít také na tvář, jako velmi kvalitní peeling. Do chladné skleničky po vypitém turkovi vmícháme jeden bílek a vzniklou směs jemně vmasírujeme do obličeje. Sedlinu necháme zaschnout a teprve poté ji omyjeme teplou vodou.  Aplikujeme podle typu pokožky jako každý jiný peeling.  A poslední trik, který je spíše hygienický než kosmetický spočívá v odstraňování různých nežádoucích zápachů. Každý asi slyšel o využití lógru v páchnoucích ledničkách, ale podobný efekt má i na ruce. Pokud krájíme něco nepříliš voňavého, jako jsou například ryby, cibule, česnek nebo i olomoucké tvarůžky, tak nám specifická vůně zůstává na dlaních často i po pečlivém umytí mýdlem. Stačí ale vzít hrstku sedliny a přibližně minutu ji pořádně vtírat do našich tlapek. Ty pak už jen opláchneme a voila, hotovo, nic  nezavání.