Koupel na unavené nohy

Nohy jsou vystavené neustálé námaze. Musí snášet nejen naši váhu, ale také se mačkají v botách, svírají je ponožky, ve kterých leckdy najdeme hlavně syntetické materiály, působí na ně horko a samozřejmě je ovlivňuje i druh a intenzita naší fyzické aktivity. Měli bychom o ně hodně pečovat, protože jejich stav má mimo jiné i vliv na naši psychiku. Jednou z forem péče může být i koupel, kterou si dopřejeme vždy, když jsou naše nohy hodně unavené.

Základem koupele budou samozřejmě bylinky. Nachystáme si dvě polévkové lžíce sušené šalvěje, která uklidňuje, osvěžuje, zmenšuje otoky a účinkuje proti revmatu. Pak si připravíme stejné množství pelyňku, který velmi dobře působí na různé otoky a odřeniny, rozmarýn, který účinkuje antimykoticky a protizánětlivě a přesličku, která funguje podobně jako rozmarýn a ještě k tomu pomáhá omezit pocení. Přidáme deset hřebíčků a dvacet bobulí jalovce. Ty první zmenšují otoky, svalové napětí, rozehřívají a působí antibakteriálně, druhé také pomáhají v boji proti otokům a navíc jsou vhodné při různých potížích s klouby.

Všechny suroviny promícháme a dáme do nějakého plátěného pytlíčku. Ten zalijeme v hrnci vodou uvedeme do varu a necháme louhovat patnáct minut. Pak můžeme postupovat dvěma způsoby. Při prvním čekáme až odklopená tekutina vychladne a koupel nohou uděláme až poté, při druhém naopak nohy namáčíme v co nejteplejší lázni – teplotu každý snese jinou, samozřejmě se přitom nesmíme opařit, má to být velmi teplé, ale rozhodně ne vařící. Koupel by měla trvat čtvrt až půl hodiny, zase je to záležitost dosti individuální, varhánky na prstech jsou jednoznačný signál, že bychom měli skončit. Po koupeli si nohy pořádně osušíme, ošetříme oblíbeným krémem a dáme do tepla. Pokud možno další půl hodinu odpočíváme a nevystavujeme je námaze.

tip: Koupel můžeme ještě vylepšit přidáním malého množství mořské soli, která změkčuje kůži a případně také několika kapkami levandulové silice – ta má velmi dobré antibakteriální a antimykotické účinky a k tomu urychluje hojení různých drobných ranek a malých odřenin.