Houba reishi neboli lesklokorka lesklá či latinsky Ganoderma lucidum je považovaná za jedno z největších bohatství přírodní medicíny Dalekého východu. U nás ještě moc známá není, ale západní svět si ji cení již od šedesátých let minulého století, kdy její pozitivní účinky na zdraví začali potvrzovat i vědci.
Ohledně toho, kdy byla houba reishi poprvé využita pro lékařské účely panují spory. Faktem je, že písemné záznamy, které ji zmiňují, mají více než dva tisíce let, ale dá se logicky předpokládat, že součástí domácích či šamanských lékárniček byla mnohem dříve. Přeci jen, než se něco zapíše, musí to být ozkoušeno a ověřeno. Občas se jí uvádí, jako nejstarší lékařsky užívanou houbu, ale přesnější by bylo říkat, že je první písemně zaznamenaná. V Číně je od dávných dob zařazena i oficiálně mezi léčiva. Nejsou známy nějaké výrazně negativní vedlejší účinky, proto je také povolena jako doplněk stravy.
Připisovalo se jí vlastnosti, které měly prodlužovat život těch, co ji konzumovali. Reishi se totiž také říkalo houba nesmrtelnosti. Nesporným faktem je, že obsahuje polysacharidy, které pomáhají udržovat náš organismus v rovnováze a posilovat imunitu. Navíc obecně snižuje tlak, má antioxidační, protizánětlivé a protialergické účinky a také působí jak proti baktériím, tak proti virům.
Velmi často se doporučuje při problémech s játry. Urychluje jejich regeneraci, dá se říci, že to je takový houbový ostropestřec, a proto je vhodná pro každého, kdo se dává dohromady například po náročnější léčbě různými medikamenty a nebo také po hepatitidě či jiných jaterních komplikacích.
Uvádí se, že je velmi prospěšná jako podpůrný prostředek při rakovině. Navíc, jak už bylo uvedeno, má antioxidační účinky, takže se ji dá označit i jako prevenci proti vzniku této zhoubné nemoci. Ganoderma se doporučuje zvláště osobám, které prochází chemoterapií, protože zmírňuje její negativní dopady. Byly zaznamenány případy, kdy se předpokládá, že její působení zmenšilo nádor a to při rakovině plic, slinivky, mozku a jater. Všeobecně ověřeným lékem ale rozhodně není.
Reishi se také používá při problémech s oběhovou soustavou. Redukuje úroveň špatného cholesterolu, má mít pozitivní vliv při srdeční arytmii a také dokáže snížit tlak. V tom posledním případě působí jen při zvýšeném, pokud ho máme v normě, tak se tento efekt neaktivizuje. Má také vliv na srážlivost a snižuje riziko výskytu mrtvice a infarktu.
Pozitivních vlivů je více, mimo jiné působí i na pokožku nebo na nervy či psychiku obecně. Výrazně negativní účinky na zdraví nebyly pozorovány, ale u některých lidí se na začátku užívání reishi mohou objevit některé mírně nepříjemné efekty. Patří mezi ně sucho v ústech, vyschlá nosní sliznice, motání hlavy, střevní problémy spojené s řidší stolicí a mírná alergická reakce na pokožce. Většinou jsou jen krátkodobé, pokud se Ganoderma konzumuje delší dobu, ustoupí.
Reishi lze u nás koupit ve více podobách (sušená, pilulky, tinktury atd.). Také je možno ji pěstovat v domácích podmínkách a poté zpracovávat podle chuti. Asi nejjednodušší a nejpřirozenější je pití různých čajíků, které si připravíme tak, že čtyři gramy sušené houby hodíme do vroucí vody (na toto množství přibližně čtyři sklenice) a vaříme kolem dvou hodin. Odvar nebo čaj z reishi jemně dochutíme podle osobních preferencí, nejčastěji se přidává zázvor nebo med a během dne ho popíjíme pro posílení imunity a … věčný život. Houbu je možno zalít a povařit několikrát.