S příchodem sychravějších ročních období výrazně vzrůstá počet zdravotních problémů, jako jsou různé chřipky a nachlazení. Pokud máme slabší imunitu, tak od konce podzimu až do půlky jara nebudeme dělat nic jiného, než neustále léčit různé zdravotní neduhy. Odolnost organismu můžeme podpořit mnoha způsoby, například i tím, že si rychle a jednoduše vyrobíme zázvorový sirup, který nás poté bude provázet až do příchodu sluníčka.
Zázvor je nedílnou součástí mnoha světových kuchyní. Kořen přidáváme k jídlu nejen pro jeho zajímavou chuť, ale také pro velmi pozitivní účinky na zdraví. Jídlo je dříve nebo později nějak spojeno s … trávením. Zázvor povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv, žluči a léčí nadýmání. Podpoří také apetýt a ulehčí nám život, pokud máme časté problémy s nevolností, například během cestování. Zmenšuje menstruační bolesti, měl by být nedílnou součástí stravy osob, které mají problém s cholesterolem. Léčí migrénu, má močopudné účinky, zlepšuje krevní oběh a bývá považován i za silné afrodisiakum. No a samozřejmě také nám zvyšuje imunitu a léčí různé chřipky, kašle, rýmy a nachlazení.
Zázvorový sirup je domácí lék, kterým do sebe dostaneme léčivé látky tohoto skvělého koření v co nejkoncentrovanější podobě a hlavně bez velkých ztrát. Přeci jen pití různých léčivých čajů či konzumace teplých pokrmů se zázvorem je spojeno s varem. Což také automaticky znamená menší množství zdraví prospěšných látek. Sirup se vyrábí za studena, takže většinu léčivé zázvorové síly uchová, i když samozřejmě i zde oxidací dochází k určitým malým ztrátám. Zhotovíme ho bez nějaké větší námahy, práci by mělo s mírnou nadsázkou zvládnout i malé dítě.
Budeme potřebovat sklenici, zázvor v množství takovém, aby jí vyplnil přibližně ze čtyřech pětin, med a jeden až dva citrony – záleží to od velikosti sklenice. Citron omyjeme, oškrábeme, ještě jednou omyjeme a nakrájíme na tenké plátky. Zázvor opatrně oloupeme a nakrájíme na kostky. těmi naplníme na střídačku s citronovými plátky sklenici a vše zalijeme medem. Pokud nemáme dostatečné množství medu a nebo jsme koupili nějaký medupodobný produkt ze supermarketu, můžeme použít místo něj stejné množství třtinového cukru. Sklenici uzavřeme a odstavíme na nějaké chladnější místo, ale ne do lednice, na tři dny. Po uplynutí této doby slijeme zázvorový sirup, který se nám vytvořil.
Pro posílení imunity podáváme každý den. Dětem stačí jedna lžíce ráno, dospělí si mohou dát ještě druhou i večer. Zázvorový sirup je velmi zdravý, ale bohužel není vhodný pro každého. Neměl by se podávat nejmenším, také by se mu měly vyhnout těhotné a kojící ženy. Lidé, kteří trpí problémy se žaludkem či dvanácterníkem nebo refluxem, by nejdříve měli případnou konzumaci zázvorového sirupu konzultovat s odborníkem.
Dobrý den,prosím jak dlouho vydrží zázvorový sirup vyrobený zastudena?Předem Vám děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Mečířová
To je těžké říci, záleží na podmínkách. Ale v lednici nebo studeném sklepě bez problémů pár týdnů. Nejlepší nápověda je v tomto případě chuť
Dobrý den, mohu se zeptat, co znamená, že by se neměl podávat nejmenším? Proč? Mám 14ti měsíčního synka. Mohla bych mu dávat třeba lžičku denně do vody jako šťávu? Děkuji
U více než ročního dítěte by neměl být problém. U zázvoru se doporučuje opatrnost v případě nevyvinutého trávicího systému a může být na začátku alergenem. Nejlepší je vždy začít pomaličku a pozorovat, jestli se neobjeví nějaká nežádoucí reakce.
Já když dělám nějaký sirup a to včetně zázvorového, tak vždy beru láhev od nějakého alkoholu.Vždy tam nějaká kapička zůstane.Naleju sirup a alkohol to zakonzervuje a nekazí se.A nebo jednoduše šupnu lžičku alkoholu do lahve zašplouchám a je hotovo.A ještě se mi nikdy sirup nezkazil…
Tradičně se také u sirupů nalévalo malinko na vrch pod víčko.