Loučení se zimou

Rozkvétající jarní stromyKonec zimy neznamená jen postupnou změnu počasí, rozkvétající přírodu a teplé sluneční paprsky. U mnoha lidí se začátek jara nejsilněji projeví pocitem únavy, zhoršenou koncentrací, nespavostí či problémy s emocemi. Tyto potíže s postupem času zmizí, ale nemá smysl se trápit několik týdnů. Loučení organismu se zimou se dá celkem snadno urychlit.

1. jednou z nejlepších věcí, kterou  můžeme pro naše tělo na jaře udělat, je pohyb. I když se nám zdá, že jsme velmi unaveni, měli bychom se překonat a věnovat každý den trochu času nějaké sportovní aktivitě. Ideální jsou ranní rozcvičky a poté odpolední procházka, běh nebo například, pokud to počasí dovolí, už i jízda na kole. Přinejmenším část fyzické aktivity by se měla odehrávat venku, díky slunečním paprskům zvýšíme přísun vitamínu D, který působí jako přírodní antidepresivum.

2. další velmi důležitý krok, který bychom měli na konci zimy udělat, je úprava jídelníčku. S chladnějšími měsíci se automaticky spojují různá kaloričtější jídla, která bychom měli postupně nahradit lehčí stravou a větším množstvím ovoce a zeleniny. Věděli to i naši předkové, kteří pravidelně před Velikonocemi drželi půst (byl sice odůvodněn náboženskou praxí, ale ve skutečnosti šlo o mnohem starší tradici, vycházející ze zkušenosti).

3. je užitečné si najít nějakou metodu relaxace a také se pokud možno vyhýbat stresovým situacím. Na jaře je naše psychika pod mnohem větším tlakem. Během prvních jarních týdnů je dobré doma méně pracovat a v ideálním případě bychom si měli dopřát nějaký prodloužený víkend, kdy se budeme věnovat pouze radovánkám a odpočinku. Na uvolnění jsou vhodné i aromatické koupele, které si můžeme dopřát každý den

4. neměli bychom zapomínat na pitný režim. Po zimě by si tělo mělo dopřát určitou dávku detoxikace, dostatek tekutin nám s ní pomůže. Vhodná je obyčejná i minerální voda (nesycená), zelený čaj, bylinky a různé ovocné i zeleninové šťávy či koktejly – nejlepší jsou domácí, u kupovaných je nutno hlídat, aby neobsahovaly cukr.

5. na začátku jara bychom si také měli pohlídat dostatek spánku. Je to období, kdy se organismus musí vyrovnat s mnoha různými změnami a to se mu nejlépe podaří, když je v naprostém klidu. Délka je individuální, ale většinou se uvádí, že v na přelomu zimy a jara je zdravé minimum kolem sedmi hodin. Odborníci také doporučují, abychom si v prvních jarních týdnech klidně dopřáli i tak zvaných odpoledních dvacet, zvláště pokud se nám zdá, že jsme hodně unaveni.