Majoránková mast – recept a využití

Čerstvá majoránka na zahrádce, vhodná pro přípravu léčivé majoránkové masti

Majoránková mast byla velmi oblíbeným lékem našich prababiček. Pak přišlo období, kdy se přírodní léčba považovala za cosi zastaralého a nepříliš účinného, protože přeci kvalitní léčbu garantuje pouze moderní věda a vyspělý farmaceutický průmysl. Jenže s postupem času i odborníci začali zjišťovat, že spousta takzvaných babských rad a přírodních léků opravdu účinkuje. A tak dnes zažíváme renesanci domácí léčby. Týká se to i masti z majoránky, která se postupně vrací do našich lékárniček a navíc si ji v domácích podmínkách můžeme velmi snadno vyrobit.

Recept

Příprava mastičky je opravdu velmi jednoduchá. Stačí si koupit větší balení kvalitní majoránky (nebo pokud si ji pěstujeme, můžeme využít samozřejmě vlastní) a nesolené máslo (musí být pravé – směsi s přidanými rostlinnými oleji se na výrobu masti nehodí). Do vhodné mističky nasypeme lžíci drcené majoránky a lžíci másla. Obě suroviny pečlivě rozetřeme a odložíme do ledničky. Druhý den nádobu se základem masti vložíme do vodní lázně, uvedeme ji do varu a následně půl hodiny vše rozpouštíme. Nakonec horkou mastičku přecedíme přes gázu, rozlijeme do misek a uskladníme v chladničce. Vydržet by měla přibližně dva týdny.

Využití

Domácí majoránková mast se nejčastěji doporučuje při rýmě. Možná není tak silná, jako různé kapky do nosu, ale i mazání přináší úlevu a hlavně nám neničí sliznici. Často se ji dává malým dětem a lidem, kteří mají potíže s chronickou rýmou. Těm dlouhodobé užívání klasických kapek může způsobit závažné zdravotní problémy. Majoránková mast se maže pod nos a na vnitřní i vnější okraj nosních dírek. Kromě toho ji léčitelé doporučují i při lupénce, hemeroidech a jako podpůrnou léčbu při potížích s plísní. U některých typů pleti může pomoci i s akné. Zmírňuje svědění po kousnutí hmyzem a přináší úlevu při omrzlinách.

Stejně jako i u jiných přípravků je u majoránkové masti rozumné si nejdříve vyzkoušet, jestli náhodou nereagujeme na bylinku alergicky. Stává se to opravdu velmi zřídka, ale vždy je lepší mít jistotu. Stačí vzít trošku masti a nanést ji na jemnou kůži na zápěstí. Pokud se do deseti minut neobjeví nepříjemný pocit a nebo nám pokožka nezačne výrazně červenat nebo otékat, můžeme mastičku používat bez obav.