Tygří mast – složení a využití

Tygr v pražské Zoo - Credit JMPřed téměř sto padesáti lety bylinkář Aw Chu Kin namíchal v barmském Rangúnu mastičku, kterou si místní obyvatelé velmi rychle oblíbili. Když zemřel, jeho synové se přestěhovali do Singapuru a tam pokračovali v prodeji zázračného léčiva, které se z obchodních i prestižních důvodů rozhodli nazvat tygří mast. Tygr na Dálném východě symbolizuje sílu, odvahu a vitalitu. A sílu i účinnost tomuto exotickému mazání rozhodně nemůžeme upřít.

Složení tygří masti

Stejně jako u naprosté většiny mastiček i v té tygří najdeme vazelínu a parafín. Ale moc a síla malého východního zázraku se rozhodně neskrývá v těchto dvou docela obyčejných látkách, které slouží pouze jako pojivo. Za své účinky vděčí jiným složkám. Jednou z nich je přírodní kafr, který rychle rozehřívá a navíc působí antisepticky a proti bolestem. Navíc se dokáže velmi rychle vstřebávat do kůže. Další je menthol. Ten je také velmi kvalitním přírodním anestetikem a ještě navíc zlepšuje lokální prokrvení a pomáhá proti svědění. Dokáže přinášet úlevu při zánětech tkání a kloubů. Dále v něm najdeme kajeputovou, eukalyptovou a hřebíčkovou silici. Tyto vonné oleje mají antibakteriální působení a zesilují anestetické účinky dalších látek. Vtírané do kůže uvolňují svalstvo, proto se je často samostatně využívá při thajských masážích. Jsou téměř nezbytnou součástí každé účinné aromaterapie.

Účinky a využití tygří masti

Z předchozích řádků je asi jasné, na co se mastička se skákajícím tygrem na krabičce využívá nejčastěji. Přináší úlevu při bolestech kloubů, svalů a revmatických problémech. Odborníci na východní medicínu doporučují sportovcům a lidem, kteří mají fyzicky náročnou práci, pravidelné masáže, během nichž se vtírá malé množství tygřího mazání do nejvíce namáhaných částí těla. Ale tygří mast můžeme využít i při jiných zdravotních potížích. Jemně vmasírovaná do spánku a kůže těsně nad kořenem nosu dokáže účinně pomoci při nepříjemných migrénách. Podle některých výzkumů je při bolestech hlavy stejně účinná, jako pilulky a souběžně nemá jejich negativní efekty. Používá se také na různé štípance (ale už ne na otevřené rány) a také dokáže přinést úlevu při nachlazení, horečce, rýmě a ucpaných dutinách. Jen velmi zřídka vyvolává alergické reakce a proto je vhodná téměř pro každého. Při používání si jen dáváme pozor na oči a sliznice a také ji raději nedáváme dětem mladším dvou let.