Akupresura ruky

Akupresura je speciální léčebná metoda pocházející ze starověké Číny. Spočívá v napichování nebo stlačování různých bodů na těle, díky čemuž dochází k zmírnění různých bolestí nebo přímo k léčbě nějakého zdravotního problému. Použití jehel bychom měli raději nechat odborníkům, ale efekty stisknutí nějakého bodu můžeme snadno vyzkoušet i sami doma. Začít můžeme s akupresurou ruky.

Proti migréně a nespavosti

Podle odborníků na akupresuru jsou s naší hlavou spojeny špičky prstů. Jejich mačkání a masírování by mělo během relativně krátkého času odstranit nebo výrazně zmírnit bolesti hlavy. Pomáhá také při zánětech dutin. Pravidelné masírování konečků prstů snižuje četnost záchvatů migrény a navíc může pomoci i při potížích s nespavostí.

Pro lepší zrak i proti nachlazení

S ucpanými dutinami pomůže akupresura konečků prstů. Ale pokud máme rýmu nebo problémy s nachlazením, lepší bude, když si promačkáme a promasírujeme prostor mezi prsty. Tato masáž může zlepšit prokrvení kůže v obličeji, odstranit otoky pod očima a také může být krátkodobým řešením při ranní únavě a nedostatku energie, které způsobila nevyspalost.

Při potížích s dýchacími cestami

Při zánětu průdušek nebo mírnějších zápalech plic východní léčitelé zabývající se akupresurou velmi často doporučují promačkávat prostor těsně pod všemi prsty. Masírovat bychom měli silněji, protože kůže je v těchto místech pevnější a slabě stisky by nemusely mít dostatečný účinek. Kromě snížení potíží spojených s nemocí by se nám pak mělo i lépe dýchat. Toto místo má navíc pozitivní vliv na naši psýché. Pravidelné masírování pomáhá zmírnit různé potíže neurotického charakteru. Odborníci je nejčastěji poradí jako doplňkovou léčbu při úzkostných stavech.

Na ledviny a problémy s trávením

Pokud projedeme prsty prostředníček a pak budeme pokračovat vodorovně dolů a následně budeme tlačit na čáru, která vede středem dlaně, můžeme si díky tomu ulevit při potížích s ledvinami a močovými cestami. Promačkáváním této linie můžeme zlepšit trávení a částečně odstranit nadýmání, zácpu a bolesti břicha způsobené špatnou nebo příliš těžkou stravou.

Na záda a hormony

Palec a místo těsně pod palcem má nejsilnější vliv na hormonální systém, páteř a svalstvo kolem páteře. Pravidelné masáže palce pomáhají udržet v organismu hormonální rovnováhu nebo zmírnit ostřejší výkyvy. Pokud máme potíže s bolestí zad, která má své původy v páteři, pomoci může akupresura při které věnujeme více pozornosti dolnímu konci palce a místům těsně pod ním.

Jak postupovat při akupresuře

Na konec ještě stojí za to zmínit, jak bychom měli provádět akupresuru, aby se nám podařilo dosáhnout co nejlepších výsledků. Použití krému nebo gelu není nutné, ale někdy účinné látky obsažené v těchto přípravcích dokážou účinky masáže ještě zvýšit. Před akupresurou se hluboce nadechneme, zvedneme ramena a pak vydechneme a ramena necháme poklesnout. To zopakujeme třikrát. Masírovanou ruku je lepší o něco opřít. Akupresuru provedeme na obou dlaních. Nakonec obě ruce protřepeme a uvolníme.