Podzimní detox

Krásná zlatá barva stromů na podzimPodzimní detoxikace organismu je sice méně obvyklá, ale rozhodně je úplně stejně důležitá, jako očista prováděná na jaře. Jen se ji dělá z trochu jiných důvodů. Po zimě chceme organismus zbavit všeho, co se v něm nahromadilo během zimy a dodat mu trochu více energie, po létě zase provádíme detox proto, abychom posílili celkovou imunitu před příchodem studených dnů.

 

Jídlo

Podzimní detox bychom měli začít od úpravy jídelníčku. Očista neznamená hladovku, jen minimalizaci přísunu škodlivin. Jíst můžeme nepřeberné množství věcí, jen bychom se měli pokud možno vyhýbat alkoholu, polotovarům, sladkému a jídlům přesyceným různými „chemikáliemi“. Mezi doporučované potraviny patří různé ořechy (nesolené a nepražené), oleje lisované za studena, tmavá rýže, pohanka, bulgur, jáhly, česnek, zázvor, skořice, zelená zelenina, červená řepa a také hodně jablek. Maso by nemělo být tučné, vhodné jsou mořské ryby. Jíme menší porce pětkrát denně a snažíme se jíst každý den ve stejnou dobu.

Pití

Další nezbytnou součástí podzimního detoxu je dodržování správného pitného režimu. Tělu dodáváme hlavně vodu (během očisty to nepřeháníme s minerálkami, sycené nápoje raději úplně vynechme), večer ji můžeme doplnit různými bylinkovými čaji, vypít bychom měli průběžně během celého dne dva až tři litry tekutin. Kávu bychom raději měli vynechat, pokud si bez ní nedokážeme představit život, pijme raději jen klasická malá expressa, která dokáže organismus velmi rychle zpracovat. Co se týká obyčejného čaje, názory odborníků se různí, shoda panuje jen v tom, že zelený by měl být pro tělo během detoxu zdravější než klasický černý.

Pohyb

Kromě úpravy jídelníčku a pitného režimu nesmíme zapomínat při podzimní očistě ani na pohyb. Každodenní přinejmenším půlhodinové procházky na čerstvém vzduchu by měly být samozřejmostí. Nahradit je může plavání v bazénu nebo jízda na kole (nebo vše různě střídáme). Neuškodí ani, když zavedeme i pravidelné ranní rozcvičky, rozumná sportovní aktivita nám také jednoznačně prospěje. Na podzim jsou vhodné i různé masáže a po koupání bychom měli kůži vždy vydrbat do jemného zčervenání.