Přírodní péče o pokožku

Příroda léčí, ale i uzdravuje a také pomáhá nám s krásou. Už od pradávných dob je znám účinek různých rostlin na naši pokožku. Mnohé způsoby přírodní péče jsou velmi jednoduché a můžeme je v domácích podmínkách snadno vyzkoušet. Stačí jen vědět, která bylina se na co hodí.

Pokožku na dlaních může velmi příjemně zjemnit léčebná koupel, kterou vytvoříme z květů černého bezu. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale pokud není sezóna, je možné využít i sušené (to se konec konců týká všech dále zmíněných bylin). Dvě vrchovaté lžíce bezových kvítků zalijeme litrem vroucí vody a odložíme přikryté na patnáct minut. Přecedíme a do teplé tekutiny vlijeme litr mléka a jednu lžíci olivového oleje. Do této lázně ponoříme dlaně a necháme je relaxovat. Díky koupeli se pokožka na rukou zjemní, navlhčí a stane se výrazně elastičtější. Kůra by se měla podstupovat v pravidelných odstupech osmkrát za měsíc.

Na drsnou a přesušenou kůži, zvláště na sklonku léta a na začátku podzimu, jako balzám bude působit měsíček lékařský. Koupel, která bude ideální pro suchou pokožku vytvoříme tak, že dvě vrchovaté lžíce byliny zalijeme litrem vroucí vody a necháme louhovat dvacet pět minut. Poté tekutinu přecedíme, vmícháme do ní tři lžíce medu (pokud možno od důvěryhodného včelaře, aby to nebyl jen nějaký obarvený cukr) a léčivo vlijeme do teplé, ale ne horké, vany. V koupeli relaxujeme alespoň čtvrt hodiny.

Na suchou pokožku si můžeme připravit nejen koupel, ale také léčivou směs olejů. Budeme potřebovat malou lahvičku, kterou před tím vysterilizujeme. Do ní nalijeme deset lžiček sezamového oleje, pět ricinového leje a tři lžičky oleje z pšeničných klíčků. Na konec přikápneme pár kapek levandulové silice, uzavřeme, promícháme a uskladníme. Dá se použít okamžitě, před použitím je ho nutno ale vždy pořádně protřepat.

Bledá a unavená pokožka určitě ocení domácí přípravek, který si vyrobíme z oblíbeného kvalitního dětského olejíčku. Do lahvičky ještě přidáme dvě lžíce květu arniky a  nádobu necháme  pracovat v teplejším, ale zároveň tmavém místě. Každý den lahví potřásáme. Po dvou týdnech olejíček přecedíme přes gázu a přidáme ještě dvacet kapek mandlového oleje.

Povadlá pleť na šíji a ve výstřihu zase může ožít, když si připravíme na ni speciální obklad z brambor. Uvaříme dvě erteple a ještě horké je utřeme s jedním žloutkem, lžičkou medu a lžičkou olivového oleje na pastu. Tu rozložíme na širší gázu či čistou látku, kterou pak ovineme šíji a případně i část výstřihu. Vše zabalíme ještě do potravinářské fólie a tu zavineme do šátku. Po dvaceti minutách zábal sundáme, pokožku omyjeme teplou vodou a namažeme oblíbeným krémem.