Zero waste neboli bezodpadový přístup k životu a okolí není jen tak nějaký nezajímavý módní výstřelek posledních let. Není to ani zbytečně přehnaná reakce tzv. „ekologických fanatiků“. Jedná se o velmi rozumný postoj, který ocení nejen okolí a příroda, ale také naše peněženka. Proč vyhazovat věci, které lze smysluplně využít. To se týká například i naprosto obyčejných třešní. Jasně, plody mají skvělou chuť, výborné jsou syrové, v knedlících, koláčích nebo se z nich dá třeba připravit zdravý sirup*. Ale využití má i „odpad“. Předchozí článek byl o třešňových stopkách*, tento se zaměří pro změnu na pecky. Protože i ty léčí.
Polštářek s třešňovými peckami
Nemusíte se bát. Třešňové pecky nebudeme mlít, drtit ani nijak složitě nakládat, macerovat či louhovat. Pro využití jejich léčivých vlastností stačí z nich udělat malé zdravotní polštářek. Pecky nejdříve krátce povaříme, následně pořádně umyjeme a zbavíme zbytků dužiny. Je to piplavá práce, ale musí být dokonale čisté, jinak nám postupem času mohou začít plesnivět. Následně je dobře vysušíme a zašijeme do lněného nebo bavlněného sáčku případně si z dvou kusů přírodní látky uděláme malý polštářek (neměl by být příliš napěchovaný). A je hotovo.
Účinky pecek z třešní
No dobrá, tak už máme svůj léčivý polštářek. Ale teď co s ním? Budeme ho nahřívat nebo chladit. Třešňové pecky umí velmi dobře vstřebávat a následně velmi dlouhou dobu udržovat teplo. Tuto jejich skvělou vlastnost lze využít při různých zdravotních potížích i preventivně.
Obklady s horkými peckami využijeme na:
- bolesti svalů
- zalehlé dutiny
- bolesti kloubů
- revmatické potíže
- promrzlé ruce i nohy
- potréninkovou svalovku
- menstruační bolesti
Obklady s chladivými peckami využijeme na:
- otoky
- naraženiny
- krvácení z nosu
- bolesti hlavy (samozřejmě i na migrény)
- opařeniny
- kousnutí hmyzu
- úžeh a úpal
Teplý obklad připravujeme v troubě (pozor na připálení – pět minut na sto stupňů stačí), mikrovlnce (zhruba minuta při výkonu sedm set wattů) nebo, pokud nemusí být moc horký, stačí nám nahřát polštářek na topení. Studený obklad si nachystáme v mrazáku. Vložíme polštářek do mikrotenového sáčku a necháme chladit přibližně půl hodiny.
* Článek o třešňovém sirupu je zde a o využití třešňových stopek pro naše zdraví se můžeme počíst tady. Třešně jsou prostě takový malý zázrak.