Vavřínový olej

Lahvička s olejem

Bobkový list neboli sušené listy vavřínu vznešeného našel díky svým zajímavým vlastnostem využití nejen v kuchyni. Stále častěji se s ním můžeme setkat i v našich lékárničkách, kde po letech zažívá znovu jistou renesanci. Mezi klasické přírodní léky patří sirup z bobkového listu, který se používá proti kašli a nebo vavřínový olej. Ten druhý můžeme koupit i v obchodech s bylinkovými léčivy, ale lze ho také celkem snadno připravit doma. Stačí mít jen chuť a trochu trpělivosti. Potřebné suroviny seženeme snadno v každých potravinách.

Výroba vavřínového oleje

Malá lahvička hotového esenciálního olejíčku nás v obchodě bude stát více než sto padesát korun. Za poloviční peníze si v domácích podmínkách připravíme minimálně trojnásobné množství. Budeme potřebovat přibližně třicet gramů bobkového listu (mělo by to být šest pětigramových balení) a čtvrt litru olivového oleje. Musíme koupit panenský neboli lisovaný za studena, tuky z pokrutin (pomace oil) se na výrobu domácích léků i přírodní kosmetiky nehodí.

Bobkový list pečlivě nalámeme do lahve nebo dostatečně velké sklenice. Vše zalijeme olejem až po okraj. Nádobu uzavřeme a odložíme alespoň na čtyři týdny do tmy. Každý den sklenici pečlivě protřepeme. Po měsíci stačí hotový vavřínový olej přecedit, rozlít do tmavých lahviček, zavíčkovat a uskladnit do chladu a tmy. Lze ho okamžitě používat.

Využití olejíčku

Vavřínový olej se nejčastěji aplikuje zevně. Je ideální pro masáže při revmatických bolestech a svalových křečích. Také ho můžeme použít během aromaterapie, kdy přináší úlevu od migrén a uvolňuje dutiny. Pomáhá bojovat s různými kožními problémy, jako jsou suchá pokožka, lupénka nebo ekzém. Urychluje splasknutí otoků a také omezuje svědění a pálení po štípnutí hmyzem. Pro zlepšení krevního oběhu a urychlení léčby pohmožděnin se přidává do horkých koupelí. Má antiepileptické, antiseptické i antimykotické účinky.

Domácí olej lze po konzultaci s odborníkem, na rozdíl od kupovaných silic, také užívat vnitřně. V malém množství (několik kapek) zlepšuje trávení a urychluje metabolismus. Pomáhá odstranit nadýmání a pálení žáhy a když si z něj připravíme kloktadlo, může přinést úlevu při bolestech v krku a kašli. Podle některých vědeckých výzkumů látky obsažené v bobkovém listu dokážou za určitých podmínek snižovat hladinu cholesterolu i cukru.