Zázračná řasa chlorella

Spolu s globalizací k nám dorazilo mnoho rostlinných produktů ze zahraničí, které pomáhají udržet naše tělo v pořádku. Nejsou lepší nebo horší než bylinky z našich luhů a hájů, jsou jen prostě jiné a určitě je dobré znát jejich účinky. Mezi takovýto „moderní“ vynález patří určitě i řasy chlorella.

Chlorella je sladkovodní jednobuněčná řasa, a uvozovky z prvního odstavce si vysloužila proto, že lidstvo ji zná již více jak sto let (ale samotná řasa je starší než člověk, na naší planetě je již půl třetího milionu let). V dnešní době hlavně pěstuje, největšími producenty jsou Japonsko a Tchaj-wan. Název je latinsko-řeckou hříčkou, kde je latinské slovo zelený zdrobněnou řeckou příponou, která značí slovo malá. Dostupná je nyní v podobě tabletek a výtažku a je čím dál tím populárnějším posilujícím prostředkem, který je mimo jiné ceněn jako jedno z přírodních antibiotik (u nás podobnou roli odehrává například česnek).

Přibližně šedesát procent jejího složení jsou bílkoviny, deset procent vláknina a deset tuky. Je velmi bohatým zdrojem aminokyselin. Nejvýznamnější jsou kyseliny glutamová a aspargová a kromě toho mimo jiné i leucin, valin, alanin, lysin, arginin či glycin (a ještě přibližně deset dalších). Z vitamínů je zde nejsilněji zastoupem vitamín A, kromě toho je zde ještě nezanedbatelné množství vitamínu H, D,  C a E.  A z minerálů je nutno přinejmenším zmínit fosfor, draslík, vápník, hořčík a železo. No a samozřejmě není možné zapomínat na chlorofyl, který je s touto řasou nerozlučně spojen.

Chlorella je vlelmi dobré probiotikum, čili v našem trávicím traktu dokáže udržet velmi dobrou mikroflóru, čímž může být nápomocna během a po antibiotické léčbě. Trávení také napomáhá vysoký obsah vláknin, které dokáží naše střeva hezky prokartáčovat.  Chlorella také zvyšuje imunitu organismu, díky čemu mnohem méně podléháme různým sezónním chorobám. Antioxidanty, které obsahuje nás ochraňují před volnými radikály, chlorofyl má protizánětlivé působení a pomáhá hojit poškozenou tkáň. Snižuje množství špatného cholesterolu v krvi a mnohé další pozitivní účinky, včetně protistresových.

Při užívání je možné narazit na to, že prvních několik dnů, kdy se naše tělo s chlorellou seznamuje, dochází k několika atypickým reakcím. Ty jsou spojeny s detoxikací organismu a může se objevit nechutenství, menší kožní problémy či případně nadýmání. Jakékoliv obtíže by měly vymizet nejpozději do jednoho týdne a u lidí, kteří mají zdravý životní styl a hlavně zdravý jídelníček se většinou ani neobjeví. Pouze pokud by tato reakce trvala delší dobu, je možné, že naše tělo je alergické na nějakou látku, kterou chlorella obsahuje. V takovém případě je rozumné ji přestat užívat až do konzultace s lékařem. Vedlejším jevem užívání tohoto potravinového doplňku je tmavší stolice, je to způsobeno nestráveným chlorofylem a není na tom nic závadného.

2 komentáře u „Zázračná řasa chlorella“

  1. DOBRÝ VEČER, POMALU 14 DNÍ UŽÍVÁM CHLORELU, OBDRŽELA JSEM CELKEM 4 BALENÍ, KTERÉ ZA JISTÉ MÍNÍM UŽÍT. MÁM POUHÝ DOTAZ A TO TEN, ŽE PO TBL, KTERÉ UŽÍVÁM ROZDĚLENÉ NA RANNÍ A ODPOLEDNÍ DÁVKU. RÁNO 8TBL, ODPOLEDNE 7TBL, V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEMÁM POTÍŽ TBL SPOLKNOUT. OVŠEM OD DOBY, KDY JSEM JÍ ZAČALA BRÁT MÁM PROBLÉMY SE STOLICÍ, BOHUŽEL MÁM ZÁCPU, PIJU DOST, PRAVDA JE, ŽE MUSÍM OD DR BRÁT ŽELEZO, KTERÉ TÉŽ DLE INFORMACÍ MÁ VLIV NA ZÁCPU….. DĚKUJI

    • U některých lidí se zácpa doopravdy může objevit. Ani Chlorella není dokonale univerzální záležitost s naprosto stejnými účinky. Dobré by bylo pozorovat organismus, jak reaguje celkově z dlouhodobého hlediska.

Komentáře nejsou povoleny.