Zázračný polníček

Čerstvý polníček je velmi zdravý - credit Pixabay by Ivabalk

Polníček neboli kozlíček polní či latinsky Valerianella locusta zažívá v našich kuchyních renesanci. Tento salát, který se v kuchyni i léčbě využíval přinejmenším od šestnáctého století, kdy o něm můžeme najít zmínku v slavném Gerardově herbáři, na nějaký čas zmizel z českých stolů a nebylo snadné ho sehnat. Bohudík situace se mění a dnes ho během sezóny můžeme celkem snadno koupit ve většině obchodů s potravinami. A to je dobře. Protože polníček je nejen chutný, ale i velmi zdravý.

Beta karoten

Tento významný provitamín, ze kterého v těle vzniká vitamín A, si asi většina lidí spojuje hlavně s mrkví. Ale v polníčku je beta karotenu také spousta. Takže pokud si chceme chránit zrak, srdce, omezit riziko vzniku rakoviny a také zpomalit proces stárnutí, rozhodně stojí za to si často připravit nějaký chutný a zdravý salát salát. A v něm třeba sílu mrkve a kozlíčku polního kombinovat. Kromě beta karotenu v této bylince se skrývá ještě vitamín C, ryboflavin, thiamin, niacin, kyselina listová, železo, hořčík, draslík, vápník, zinek, fosfor a sodík.

Detoxikace a odkyselení

Podle odborníků na fytoterapii je tento chutný salát skvělým pomocníkem při pravidelných očistách organismu. Velký význam má hlavně na podzim, kdy nám může pomoci s posílením imunity na zimu. Důležitou roli dokáže odehrát i na jaře, kdy polníčkový detox pomáhá odstranit nepříjemné dopady takzvané jarní únavy. Kozlíček polní by měl navíc pomáhat v mírně kontroverzním odkyselení organismu. V takové situaci se doporučuje pít po dobu dvou týdnů každý den čaj ze směsi polníčku, kopřivy, rukoly a listů petržele. Sklenici plnou smíchaných čerstvých bylinek zalijeme vařící vodou a necháme louhovat do částečného vychladnutí. Pak ji vypijeme.

Žaludek i hlava

Pravidelná konzumace polníčku posiluje zdraví a zlepšuje naše trávení. V lidové medicíně se jeho čerstvá šťáva používá jako lék na zácpu a také jako podpůrná léčba při potížích s žaludečním nebo dvanáctníkovými vředy. Za tímto účelem můžeme také hrstku čerstvých listů rozmixovat do smoothie.

Jak částečně napovídá i jeho oficiální i latinský název, polníček je příbuzný s kozlíkem lékařským. A podobně jako on také dokáže pozitivně ovlivnit naši psychiku. Pomáhá v boji se stresem, úzkostnými stavy a také při potížích s nespavostí. V tom posledním případě je lepší si z něj připravit nálev (půl hrstky salátu zalijeme vařící vodou), abychom před spaním zbytečně nezatěžovali žaludek.