Jak odstranit silný zápach nohou

Pocení a následný silný zápach nohou může být důsledkem nějakých zdravotních problémů, ale někdy jde o přirozenou součást určité životní etapy, jako je například puberta či menopauza a jindy se zase objevuje u lidí, kteří žijí v trvalém stresu. Mezi další příčiny může patřit i nevhodný jídelníček, , špatný výběr ponožek či obuvi nebo prostě příliš velké teplo. Ať už jsou příčiny jakékoliv, podívejme se na to, jak zápachu nohou předcházet a případně ho i odstranit.

Základem prevence je samozřejmě hygiena, to by nikoho nemělo překvapit. Pokud se pořádně pravidelně nemyjeme a nebo neměníme ponožky, můžeme dělat cokoliv a stejně nám nohy budou zavánět. A není možné to dělat jen občas. Nohy či ponožky je snadné umýt a vyprat, ale pokud se nelibá vůně „zažere“ do bot, tak jsme na ztracené pozici a můžeme většinou hledat nové. Obuv bychom měli pravidelně větrat, ponožky si dávejme na nohy pokud možno přímo před nazutím a nohy by měly být dokonale vysušené – zvláště prostor mezi prsty. Na boso choďme jen v místech, kde před námi nepřešly tisíce dalších holých nohou či špinavých bot a raději si nepůjčujme cizí obuv. Silný zápach nohou je často průvodním jevem různých plísní a nezbavíme se ho, pokud toto onemocnění nevyléčíme. V mezidobí (léčba může trvat docela dlouho) můžeme využít různé speciální vložky do bot a také dezodoranty či krémy na nohy, které vznik nemilého smrádečku trochu omezují. Lidová moudrost v prevenci využívá jablečný ocet a jedlou sodu. Pravidelně si po sprše vmasírujeme do chodidel trošku „jablečňáku“ a později je ještě poprášíme bicarbonou. Každý by měl také trochu popřemýšlet o jídelníčku, pokrmy, které obecně uznáváme za nezdravé, mohou se na zápachu našeho potu a tím pádem i nohou, také negativně projevit. Pokud víme, že naše menu je problém, můžeme vyzkoušet i menší detoxikaci organismu opírající se o ovoce, zeleninu a tekutiny.

A co bychom měli dělat v situaci, když už nás ta nepříjemnost postihla? Samozřejmě vyzutí z bot, ponožek a umytí nohou je nutnost. Pokud víme, že se nám to stává častěji, je dobré s sebou raději nosit náhradní ponožky. Používejme pokud možno přírodní a dobře prodyšné materiály. Doma můžeme lázeň nohou obohatit o šalvěj, kopřivu, dubovou kůru, ořechové listí nebo levanduli. Někteří lidé nedají dopustit na černý a zelený čaj.  Po omytí, ale i před delší cestou ven, můžeme do nohou vmasírovat trochu tea tree olejíčku nebo levandulový olej. Oba zpomalí vznik nepříjemného zápachu (a slabší dokáže přebít). Pokud potíže z velké části vyvolávají naše boty a větrání už nepomáhá, nejjistějším řešením je samozřejmě výměna obuvi. Ale někdy to z mnoha důvodů není možné a nebo prostě nechceme se zbavit svého oblíbeného kousku. V takovém případě existuje pár babských rad, které možná zápach z bot úplně neodstraní, ale výrazně ho zredukují. Nejzvláštnější, ale při tom velmi účinné, je využití kočičího steliva. Jednou z jeho vlastností je pohlcování nežádoucích vůní, které provází kočičí vyměšování. U bot to využijeme tak, že stelivem naplníme ponožky, které na noc dáváme do bot. Efekt je lepší, když je necháme účinkovat několik dní, případně jednou či dvakrát obsah vyměníme. Také můžeme do obuvi vložit pár plátků citronu, kdysi se používal i libeček a nebo lze  metody různě kombinovat.

1 komentář u „Jak odstranit silný zápach nohou“

  1. Jak jsem psal u „popraskaných pat“ vedle. Nohy nemýt mýdlem!! Jen teplá voda a pěkně promnout. Ponožky nepoužívat bavlněné – to je peklo! V zimě vlněné, v létě bambusové nebo konopné. Umělá elastická složka maximálně 20%. Samozřejmě vzdušné boty, nejlepší jsou konopné (téměř nesehnatelné), případně lněné. V chladnějším měsících pochopitelně pravá kůže + textilní podšívka.

Komentáře nejsou povoleny.