Vyšetření moči patří mezi základní postupy umožňující stanovení diagnózy již několik tisíc let. Dnes je tato metoda dopracovaná do dokonalosti a vzorky zpracovávají dokonale vybavené laboratoře. Ale ty v dávných dobách nebyly k disposici. Lékaři a šamani se rozhodovali podle hlavně podle jejího vzhledu. Například čínský rozbor určoval tři základní typy moči. Jestliže je doprovázely nějaké další příznaky, pacientovi se musel upravit jídelníček.
Moč velmi vodnatá a téměř bezbarvá* znamená nějaký zdravotní problém pokud má souběžně pacient potíže s nespavostí, stresem, hůře se koncentruje, trpí občasnými závratěmi, bolí ho záda, ramena, kyčle a nebo má suchou kůži.** V takové situaci lékaři doporučovali rozehřívat organismus. Z jídelníčku by měla na čas zmizet studená kuchyně a nebo při snídaních a večeřích by se mělo před jídlem vypít nějaký horký nápoj. Jíst bychom měli hlavně drůbež, silné vývary, sýr, česnek, cibuli, zázvor, špenát a pikantní koření.
Moč může být velmi sytě žlutá až nahnědlá. Pokud se k tomu pravidelně hodně potíme, je nám neustále horko, máme suchý pocit v ústech, často trpíme žízní, neustále nás bolí horní končetiny, máme horečku, průjem, zvracíme a nebo každý den odpoledne začínáme být velmi nervózní, tak bychom měli začít jíst hlavně různá lehká jídla. Ideální jsou saláty a mléčné výrobky. Také se vyhýbejme horkým a velmi pikantním jídlům, alkoholu, ořechům a červenému masu. Musíme dodržovat správný pitný režim – ideálním nápojem je v tomto případě obyčejná voda.
Malou změnu jídelníčku potřebujeme i ve chvíli, kdy naše moč je hodně světlá a pění a přitom nás sužuje nechutenství, pálení žáhy, studená chodidla a nebo musíme hodně dlouho spát, abychom vůbec byli schopni fungovat (a i v situaci, kdy spíme hodně, stejně nás během dne sužuje pocit únavy a nedostatku energie). Měli bychom omezit mléčné výrobky a ovoce s vysokým obsahem cukrů. Je dobré více kořenit, užitečným pomocníkem se stane zázvor, máta, kardamom a muškátový oříšek.
* už tehdy asijští lékaři zkoumali moč ranní, ta denní je příliš nezajímala, zohledňovala se pouze při dalších rozborech nebo v případě nejasného výsledku.
** samozřejmě ve všech případech nemusíme mít všechny příznaky, stačí jen jeden.