Jak na lesknoucí se pleť

Problém s nepříliš estetickým leskem se netýká pouze lidí s mastnějším typem pleti či puberťáků, jejichž organismus prochází zrovna silnou hormonální bouří. Zvláště během velmi horkého léta se pleť může začít lesknout i těm, kteří jindy podobné potíže nemají. Příroda a tradiční metody mohou pomoci i v tomto případě.

1. je dobré si každý den omývat tvář zkyslým mlékem. To si relativně rychle připravíme tak, že do nepasterizovaného (to je velmi důležité, klasické krabicové UHT není vhodné) mléka dáme lžíci kvalitní zakysané smetany a necháme ho zkysnout. Také pokud si necháme sklenici s mlékem přes noc v teple, již druhý den by mělo být nakyslé. Když dosáhneme žádoucího stavu, přemístíme ho do lednice, kde by několik dnů mělo vydržet.

2. dobrým pomocníkem při potížích s lesknoucí se pletí mohou být i obyčejné brambory. Jejich očišťující vlastnosti docení zvláště lidé v dospívajícím věku, protože v mnoha případech pomáhají výrazně zredukovat i příliš silné akné. Bramboru stačí jen pořádně omýt, nakrájet na plátky a těmi otírat obličej či jiná místa na těle, kde nám lesknoucí kůže vadí. Kúru pravidelně opakujeme, efekt by se měl dostavit během několika málo dní.

3. pleť může zachránit i trocha exotiky. Vezmeme si hodně zralý banán (pokud možno by měl být takový už při nákupu a ne, že si pořídíme cosi zeleného co necháme doma skoro uhnít) a trochu dužiny rozmačkáme na jemnou kaši spolu s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Směs naneseme na obličej, necháme čtvrt hodiny účinkovat a pak ji omyjeme vlažnou vodou.

4. lesklou pleť může zmatnit i jogurtová pleťová maska. Vezmeme si lžíci dobrého živého bílého jogurtu (rozhodně by neměl být light ani smetanový nebo doslazovaný), který rozmícháme se lžící kvalitního medu od včelaře a přidáme zarovnanou lžičku kurkumy. Pleťovou masku necháme působit přibližně dvacet minut a po uplynutí této doby ji opláchneme vlažnou vodou. Léčba velmi dobře účinkuje na lesknoucí se pleť, má jen jednu menší vadu, kurkuma krátkodobě přidá pokožce nažloutlý odstín.

5. příliš silný lesk omezí také jiný obvyklý pomocník v domácí kosmetice, jakým je obyčejné droždí. Rozmačkáme je v malém množství teplého, ale ne horkého mléka (zase by bylo lepší, kdybychom si pořídili nepasterizované, ale tady to není vyloženě nutné), kašičku naneseme na tvář, necháme ji zatuhnout a až pak omyjeme.

info: metody lze kombinovat, ale nejdříve bychom měli vyzkoušet, jestli naše pleť není na nějakou ze zmíněných surovin alergická – například hodně lidí má potíže při používání citronové šťávy.