Jak se opálit do hněda

Velké množství lidí naříká na to, že ať dělají, co dělají, nikdy se jim nepodaří krásně a rovnoměrně opálit do hněda. Výsledkem jejich snah je často něco vybledle načervenalého případně nějaká flekatá mapa na kůži. Přitom správné opalování s hezkým výsledkem opravdu není složité. Stačí dodržovat jen několik snadných kroků.

1. mezi nejzákladnější chyby patří mylný dojem, že čím déle se budeme opalovat, tím lepší bude výsledek. Ve skutečnosti nejlepší efekty dosáhneme krátkým ale pravidelným „opékáním“. Ideální je každodenní hodinka, ale na začátku by první pravidelné kontakty se sluníčkem neměly trvat déle než patnáct minut.

2. mnoho lidí se mylně domnívá, že nejrychleji a nejlépe se opálíme bez krému. Není to pravda, většina populace v naší zemi se na ostrém sluníčku bez ochrany velmi rychle… spálí. Pro rovnoměrné hezké opálení do hněda bychom měli pravidelně používat krémy s faktorem deset až patnáct.

3. pro cílené opalování si vybírejme místa, kde není stín a kde se můžeme pohodlně natáhnout. Pokud jsme u vody, zkrátíme plánovanou dobu pobytu* na slunci na tři čtvrtě hodiny, protože odraz od sluneční hladiny účinky sluníčka zesiluje.

4. pokud chceme používat samoopalovací krémy, jejich odstín by měl neměl být výrazně tmavší než aktuální opálení.

5. pokud naše první opalování má být spojeno s nějakou dovolenou v destinaci, kde se slunečním paprskům moc nevyhneme, je rozumné před tím navštívit několikrát solárko, abychom kůži připravili na nadcházející šok.

6. před opalovací sezónou bychom měli začít jíst hodně mrkve (nebo pít mrkvové šťávy) a pokračujeme v tom po celou dobu, kdy chceme udržet hezkou barvu pleti.

7. nesmíme zapomínat na to, že barva opálení vychází z odstínu naší pleti. Pokud je někdo velmi bílý, tak stejně ať dělá co dělá, přírodním způsobem nikdy úplně dokonale hnědé nedosáhne.

* samozřejmě pokud se chceme jít koupat, tak to neznamená, že musíme po čtyřiceti pěti minutách balit a jít domů. Jen bychom po uplynutí této doby měli nasadit krém s velmi silným faktorem, pokud možno najít stinnější místo a také si pečlivěji chránit hlavu a obličej.