Po domácku na jizvy a jizvičky po akné

Akné většinu lidí trápí jen v pubertálním věku, ale různé jizvičky či přímo jizvy nebo barevné změny pleti, jsou nepříjemnou vzpomínkou, kterou můžeme „obdivovat“ v zrcadle často i v dospělosti. Existuje široké spektrum kosmetických prostředků a zdravotních zákroků, co tento problém řeší, ale také jsou zde různé více či méně osvědčené domácí rady, jenž mnoha lidem dokázaly pomoci. A navíc byly výrazně levnější.

Asi nikoho nepřekvapí, že jedním z užitečných pomocníků může  být i všelék pro středoevropský region neboli česnek. Budeme potřebovat čtyři stroužky pravého českého (polského, německého, maďarského, ale ne čínského, mexického či španělského) neskleníkového česneku a půl limetky. Česneky s limetkou oloupeme a rozmixujeme na dokonale hladkou kašičku. Tu poté naneseme na očištěnou pleť s jizvičkami a necháme čtvrt hodiny působit. Měla by během té doby zaschnout. Pak ji opláchneme studenou vodou a poté si ještě obličej umyjeme nějakým jemným mýdlem. Léčbu jizev opakujeme denně, přerušíme ji jen v situaci, že pozorujeme na pokožce nějakou alergickou reakci. Léčivou směs, kterou ihned nevyužijeme, ukládáme do lednice, kde nám vydrží dva dny.

Jizvičky a barevné změny na pokožce, které vznikají po akné, může také odstranit síla olivového oleje, okurky (je jedno, jestli polní nebo hadovky) a citronu. Kus okurky si na jemno nastrouháme a jednu lžíci zeleniny smícháme s lžící citronové šťávy a lžící „oliváku.“ Vzniklou kašičku jemně vmasírujeme do postižené části obličeje a také necháme čtvrt hodiny působit. Dále postupujeme stejně jako v případě česnekové směsi, je u skladování, když si vyrobíme více kašičky do zásoby, tak nám vydrží stejně účinná dokonce o jeden den déle.

A do třetice všeho dobrého při boji s jizvami po akné nám může přinést mix medu (pokud možno od včelaře nebo takový kde známe jasný původe a ne jen nápis – ze zemí EU a mimo EU), přírodního třtinového cukru a kvalitní smetany (prodává se čtyřicetiprocentní, která je pro tento účel nejlepší). Do malé, sterilně čisté, nádoby s víčkem dáme lžíci medu, lžíci cukru a půl lžíce smetany. Sklenici uzavřeme a jemně jí potřásáme tak, aby se nám všechny suroviny dokonale promíchaly. Díky tomu nám vznikl léčivý peeling, který můžeme následně použít na ta místa pleti, která hyzdí jizvičky. Jemně ho vetřeme, necháme pět minut působit, opláchneme studenou vodou a následně ještě tvář omyjeme mýdlem. Po této akci je dobré ještě obličej ošetřit hydratečním krémem. Toto léčivo, či možná spíše kosmetický prostředek, je ze všech tří zmiňovaných nejméně trvanlivý. V lednici vydrží pouhých dvacet čtyři hodin.