Roztřepené konečky vlasů

I člověk, který má na první pohled krásné a zdravé vlasy, může mít problém s roztřepenými konečky. Příčin tohoto stavu může být opravdu hodně a většinou to lidé řeší prostě krácením či návštěvou u kadeřníka. Občas také saháme po kosmetických přípravcích, ale určitě stojí za to vyzkoušet i různé domácí metody, které se snaží roztřepené konečky nějak vyřešit – a často dosti úspěšně.

Asi to většinu lidí překvapí, ale výtečným domácím přípravkem na roztřepené konečky vlasů může být obyčejná majonéza (pozor, musíme koupit co nejkvalitnější a nebo si ji raději udělat doma, protože výrobky bez vajec a s éčky nefungují). Na jemně navlhčené, ale ne mokré, vlasy naneseme přibližně deci majonézy a necháme dvacet minut účinkovat. Poté je musíme opláchnout šamponem. Kúru opakujeme co tři až čtyři dny.

S roztřepenými konečky nám může pomoci i avokádo. Obsahuje nenasycené kyseliny, vitamíny, kyselinu listovou a bílkoviny. Vlasům přidá navíc nádherný lesk, změkčuje je, vyživuje a urychluje růst. Jedno zralé ovoce rozkrojíme, zbavíme pecky, dužinu vydlabeme a rozmačkáme na co nejjemnější kašičku s dvěma lžícemi olivového oleje a lžící oleje kokosového. Naneseme je na vlasy (ale nevtíráme do kůže) a necháme účinkovat přibližně půl hodiny. Poté hlavu opláchneme a umyjeme šamponem. Opakujeme jednou týdně.

Pomoc našim vlasům, či přesněji roztřepeným konečkům, může přinést i dobrý včelí med (čili takový, který koupíme od včelaře, protože cukrová voda ze supermarketů léčivé a kosmetické účinky vlastně nemá). Vlasy vyživuje, hydratuje a je skvělý pro každého, komu se často lámou a třepí. Rozmícháme med v poměru dvě ku jedné s teplou vodou (více vody), opláchneme si touto směsí hlavu a necháme účinkovat asi pět minut.

Ačkoliv výše uvedené metody opravdu fungují, stále jde jen o řešení následků a důležité je vždy odstranit příčiny a nebo minimalizovat rizika. Omezit vznik roztřepených konečků vlasů můžeme tak, že je budeme chránit před příliš vysokou teplotou (fén používejme jen minimálně a z velké dálky, velmi nevhodné jsou žehličky a elektrické natáčky). Také bychom je neměli příliš silně vysoušet ručníkem a při česání postupujme co nejjemněji. Příliš mnoho slunce může také způsobit roztřepení vlasů a význam má samozřejmě i dieta. Musíme tělu dodávat dostatek bílkovin – jezme hodně mléčných výrobků a luštěnin.