Sirup z bobulí hlohu

Bobule hlohu nazývané také hložinky sklízíme od začátku podzima až do příchodu mrazíků - credit Pixabay by Milliways42

Bobule hlohu neboli hložinky můžeme sklízet od září až do listopadu. Ovoce má příjemnou lehce nasládlou a mírně trpkou chuť. Ještě více sladkosti nabírají po přemrznutí, ale pak se už nehodí například na sušení. Pokud je zpracováváme tepelně na marmeládu nebo na sirup, tak přemrzlé plody nevadí, ale podle léčitelů více zdraví prospěšných látek získáme z ovoce, které jsme sebrali ještě před příchodem prvních mrazíků.

Léčivé účinky bobulí hlohu

Hložinky jsou jako stvořené pro podzimní a zimní období. Mají vysoký obsah vitamínu C a flavonoidy, které zlepšují obranyschopnost organismu. Ten nás pak lépe chrání před propuknutím chřipky, nachlazení a mnoha dalších infekčních onemocnění. Hloh má protibakteriální, protizánětlivé a antimykotické účinky, které dokážou pomoci nejen jako prevence pro silnější imunitu, ale také přímo při léčbě některých onemocnění. Bobule hlohu také obsahují látky, které dokážou regulovat hladinu cholesterolu v krvi a léčitelé je doporučují lidem, kteří mají problémy z tlakem. Výtažky z hlohu se přidávají do různých potravinových doplňků podporujících normální fungování srdce a oběhové soustavy. Na tom jejich prospěšné účinky nekončí. Hložinky se tradičně podávají na zmírnění menstruačních bolestí, proti stresu a také pro lepší spánek. To je rozhodně docela dost na tak nenápadné bobulky.

Recept na sirup z hložinek

Příprava sirupu z bobulí hlohu není nějak náročná. Budeme jich potřebovat kolem jednoho kilogramu. Zralé plody očistíme, zbavíme stopky a ideálně i „bubáků“. Zalijeme je vodou tak, aby byly přikryté a vodu ohřejeme. Těsně před varem vypneme a hrnec přikrytý pokličkou odstavíme do druhého dne nebo pokud jsme se do přípravy sirupu pustili ráno, tak na přibližně deset hodin. Po uplynutí této doby hložinky rozmačkáme – pro tuto činnost je vhodné například šťouchadlo na brambory. Přecedíme přes husté síto nebo gázu. Do šťávy vymačkáme jeden citron a pečlivě rozmícháme půl kilogramu cukru. Uvedeme do varu, vypneme, vroucí sirup rozlijeme do připravených vyvařených sklenic nebo lahviček, zavíčkujeme a uskladníme. Tento recept je tradiční posup, který využívaly už naše babičky. V dnešní době ho lze trochu upravit. Pokud máme doma odšťavňovač, můžeme očištěné bobule hlohu odšťavnit. Následně k nim přidáme přibližně půl litru vody a dál postupujeme stejně, jako v předchozím receptu po přecedění.

Jako u všech přírodních léků i u hlohového sirupu by jeho pravidelné užívání měly konzultovat těhotné i kojící maminky a také lidé, kteří pravidelně musí brát nějaké léky. Na hloh si také musí dávat pozor lidé s nízkým tlakem.