Zdravá svačina v práci

Pro mnoho lidí znamená svačina v práci jen nějakou bagetu, kterou přikusují při počítači a nebo nad rozloženými papíry a jídlo zapíjí kávou či nějakou limonádou. Možná si tím i žaludek naplníme, ale rozhodně to neprospívá našemu zdraví. I ke svačině bychom měli přistupovat zodpovědně a držet se několika základních zásad.

1. zdravá svačina by měla doplnit naši energii tak, abychom bez problémů a v plné kondici vydrželi až do oběda. Pokud možno bychom měli jíst přibližně tři hodiny po snídani. Tím tělu dodáme dostatek síly a v neposlední řadě také zlepšíme intelektuální kondici.

2. zdravá svačina by měla být jasně oddělená od práce. Pokud začneme jíst a souběžně se přitom budeme probírat lejstry a nebo zkoumat povinnosti na počítači či debatovat o tom, co máme za chvíli dělat, náš mozek se nebude na jídlo dostatečně koncentrovat. A může se stát, že sníme více a přitom se nám bude zdát, že jsme se vlastně pořádně nenajedli.

3. jídlo bychom měli správně kombinovat. Zdravá svačina neznamená různé vysoce kalorické bagety, kde pejsek s kočičkou navařili dort. Lepší je jednoduchost a co nejmenší počet kombinací, které by mohly později těžce ležet v žaludku. Takže například je lepší pečivo se sýrem, ale již bez šunky a nebo se šunkou ale již bez sýra. Nepříliš vhodné jsou i různé majonézové zálivky a také bychom neměli jídlo zapíjet kofeinovými nápoji. Polotovarům a fastfoodům se pokud  možno vyhýbejme.

4. mezi zdravé potraviny, které se skvěle hodí na svačinu, patří zelenina, sušené ovoce, ořechy, celozrnné pečivo, jogurty a sýry. Pokud potřebujeme více energie (například při fyzické práci), lepší je jednoduchá bageta, ke které přikusujeme zeleninu. Pokud je práce spíše sedavá, velmi dobře se hodí nějaký jogurt a sušené ovoce či trocha oříšků.

5. důležitou součástí svačiny jsou samozřejmě i nápoje. V tomto případě, jak už bylo uvedeno výše, raději se vyhýbejme všemu, co obsahuje kofein. Také nejsou vhodné různé slazené nápoje a limonády. Nejlepší je voda nebo čerstvá ovocná či zeleninová šťáva. Pít bychom měli raději před jídlem.